Pracovněprávní nároky: Výpověď ze zdravotních důvodů daná zaměstnancem

Nárok na odstupné

Dobry den. Lekarka mi ze zdravotnich duvodu doporucila ukonceni pracovniho pomeru. Kdyz podam sama vypoved, mam narok na odstupny? Dekuji za odpoved.

Dobrý den,

Dle zákoníku práce platí, že nesmí-li zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice, přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku.

Nárok na odstupné má zaměstnanec dále při rozvázání pracovního poměru dohodou. Pokud dá ovšem výpověď zaměstnanec, nárok na odstupné zde není.

S pozdravem

Vaše Nároky.cz