Pojišťovny: Vypovězení zdravotního pojištění

Ostatní

Všechny Vás srdečně zdravím, Zároveň, žádám o radu. Pracovala jsem v SRN. 24.4.2018, jsem šla k lékaři a od toho dne jsem v PN, cekaly mě operace obouch rukou syndrom karpálního tunelu. Z pracovního poměru jsem samozřejmě dostala výpověď, což mohou. Byla jsem ještě ve zk. době. O všem jsem od samého počátku informovala také zdravotní pojišťovnu AOK. 20.7.2018 Jsem dostala popis z AOK, s výpovědí pojištění. Vzhledem k tomu, že zdravotní pojišťovna zasílala stále nějaké informace, považovala jsem tento dopis za jakési ukončení zúčtovacího období, po nem pak následoval dopis ze zdravotní pojišťovny v ČR. Pochopila jsem, že mam problem, zustala jsem bez peněz sama se synem a bez možnosti nekam jet autem. Po operaci druhé ruky s odpovědným telefonem... Několikrát jsem je žádala písemně přes e-mail, kde jsem je žádala o vysvětlení, z jakého důvodu vypověděli pojištění. Bez reakce. Až dnes, kdy jsem jela z pracovního pohovoru, na jehož cestu jsem si musela půjčit, jzastavil jsem se na pobočce pojišťovny AOK. Pán, který se mě ujal, byl velice vstřícný, bohužel mi sdělil, že je po odvolací době a mám v tomto případě smůlu. Prý je to bežný postup u dlouhodobě nemocných a je na každém, aby se stihl dovolat ve stanovené lhůtě max. 2 měsíce. Jen podotýkám, že v popise zmínka o nějakém odvolání nebyla. V mém případě minulý týden. Takže nedostanu nic a ještě musím zaplatit nově vzniklý dluh u pojišťovny v ČR. Dluh, za bydlení, jídlo a synovu mateřskou školku. Propadla jsem úplné beznaději a vážně nevím, jak postupovat dál. Jsen nucena předčasně ukončit pracovní neschopnost a i za cenu návratu zdravotních obtíží, nastoupit do zaměstnání.

Dobrý den,

Váš případ je velmi složitý a jeho posouzení závisí na mnoha okolnost. Je zde také přeshraniční charakter, čímž se situace dále komplikuje. Společnost Vaše nároky.cz se nezabývá v této oblasti zahraničním právem, tudíž odpověď je pouze orientační. Nepíšete navíc, kde máte např. trvalý pobyt a další údaje důležité k poskytnutí erudované odpovědi. Všichni občané s trvalým pobytem v ČR (a také další skupiny osob) jsou zdravotně pojištěni a musí platit zdravotní pojištění – ať už individuálně, prostřednictvím zaměstnavatele, nebo za ně platí stát. Existují výjimky, kdy v ČR platit pojištění nemusíte – např. pokud jste pojištění platila v jiném státě. Vždy musíte však po návratu do ČR doložit, že jste byla po celou dobu pobytu v cizině zdravotně pojištěna. Pakliže jste určité období pojištěna nebyla, česká zdravotní pojišťovna opravdu bude požadovat za toto období doplacení pojistného. Nicméně ve Vašem případě bychom doporučovali ještě se informovat na možnost výpovědi ze strany zahraniční pojišťovny, případně zdali tento postup byl oprávněný, neboť se jedná o otázku zahraničního práva.