Pracovněprávní nároky: Výše výplaty pracovního úrazu

Pracovní úraz OSSZ

Dobrý den, prosim o radu,nemůžu se dopátrat informací ohledně výplaty pracovního úrazu. Jsem na nemocenské po pracovním úrazu palce pravé ruky od 22.5.2018 až do 12.7.2018 a nemocenská stále trvá. Prvních 14 dní mi vyplatil zaměstnavatel 100 %-respektive 90% mého průměrného výdělku bez prvních 3 dnů podle zákona. (a to pouze pracovní dny). Dále mě má vyplácet OSSZ - ale podle jakého klíče? Vyplácí mě za každý kalendářní den nebo jen za pracovní když se jedná o pracovní úraz? A jakou částkou? A jakým způsobem a jakou částkou tedy doplácí zaměstnavatel když se jedná o pracovní úraz? Doplácí pouze za pracovní dny nebo do nějakého průměru? A jaké další povinnosti má zaměstnavatel při náhradě mzdy při pracovním úrazu? Děkuji za odpověď p. UHEREK

Dobrý den,

OSSZ bude vyplácet nemocenskou za kalendářní den od 15. dne pracovní neschopnosti. Pro její výpočet je stěžejní 60 % denního vyměřovacího základu, který představuje součet hrubých mezd za poslední rok vydělený počtem dní v roce. Tato částka je ponížena na základě jednotlivých redukčních hranic souvisejících s výši pobíraného výdělku zaměstnance. Nemocenská se navíc postupem času zvyšuje, a to na 66 % denního vyměřovacího základu od 31. dne pracovní neschopnosti a na 72 % od 61. dne pracovní neschopnosti. Zaměstnavatel má následně povinnost doplatit Vám ve formě náhrady mzdy částku ve výši rozdílu mezi průměrným výdělkem před vznikem škody způsobené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání a plnou výší náhrady mzdy nebo platu, kterou vyplácí zaměstnavatel za prvních 14 dnů pracovní neschopnosti a plnou výší nemocenského. Další povinností zaměstnavatele může být například odškodnit zaměstnance formou bolestného anebo mu uhradit veškeré náklady související s léčbou pracovního úrazu.