Pracovněprávní nároky: Využití přesčasů z jiného týdne

Práce přesčas

Dobrý den, mám pracovní úvazek 40h/týden a k tomu většinou 2h přesčas/ týden a chtěla bych se Vás zeptat, jak se pak řeší například, když jeden den potřebuji odejít z práce dřív kvůli nějakému vyřizování na úřadech, nebo se mi udělá v práci nevolno a potřebuji odejít třeba o 2h dřív, nebo bude ráno zácpa a přijdu o hodinu později do práce..Mám na mysli, že jeden týden odpracuji např. jen 38h kvůli nějakému z těchto důvodů, tak může mi potom zaměstnavatel tyto 2h, které mi chybí do 40h/týden strhnout z odpracovaných přesčasů? Děkuji za odpověď.

Vážená paní,

tyto případy jsou upraveny v nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kdy jsou předpokládány překážky v práci na straně zaměstnance. Za tyto se považuje např. vyšetření u lékaře (kdy náleží volno s náhradou mzdy bez odpočtu dnu dovolené), nebo přerušení dopravního provozu (náleží volno bez náhrady mzdy, pokud jste cílové destinace nemohla dosáhnout jiným způsobem).