Pracovněprávní nároky: Využití stravenek

Nárok na stravenky

Dobrý den. Pracuji v obch.řetezci, ve kterém mám nárok na šedesáti korunovou stravenku denně. Zaměstnavatel přispívá 33Kč, nám strhává 27Kč. Za měsíc dostanu 5 stravenek v odpovídající celkové hodnotě. Jedna stravenka má hodnotu 300,-Kč a musíme ji utratit v našem obchodním řetězci a pokladní k nim musí přidávat paragony od našeho nákupu. Může nám zaměstnavatel diktovat taková pravidla?

Dobrý den,

pokud se jedná o stravenky Gastro Pass, Ticket Restaurant atd., mělo by být rozhodnutí o způsobu uplatnění stravenky na zaměstnanci, tedy na Vás. Použití stravenek upravují smluvní podmínky mezi konkrétní společností vydávající stravenky a zaměstnavatelem, ale z jejich povahy vyplývá, že by měly být využitelné ve všech podnicích, které je přijímají, a zaměstnavatel by použití neměl zaměstnanci diktovat. Zkuste nahlédnout do své pracovní smlouvy, zda využívání těchto benefitů nějakým způsobem reguluje. Doporučuji Vám také obrátit se přímo na společnost, která stravenky vydává, neboť ze strany zaměstnavatele může jít o porušení jejích smluvních podmínek. Ta by Vám měla odpovědět na Váš dotaz a případně začít problém řešit se zaměstnavatelem.

Pokud by se jednalo o stravenky, které si vydává přímo zaměstnavatel pro svůj konkrétní podnik či jeho pobočky, je zřejmé, že stravenku nepůjde využít jinak. Ovšem z Vašeho dotazu spíše vyplývá, že se ptáte na stravenky typu uvedeného v předešlém odstavci, neboť u tohoto typu stravenek by byl neobvyklý finanční podíl zaměstnance na stravence.