Pracovněprávní nároky: Za každý odpracovaný svátek musím odpracovat 7,5 hodin navíc

Státní svátek

Dobrý den, pracuji jako pečovatelka ve dvanáctihodinovém nepřetržitém provozu. Za každý odpracovaný svátek musím odpracovat dalších 7,5 hodiny navíc, tj. např.. Červenec 2018 - fond prac. doby je 150 hod. při odpracování jednoho svátku je to 157,5 hod a při odpracování dvou svátků už je to 165 hod. Mám z toho pocit, že jsem za každý svátek " potrestána " odpracovaním dalších 7.5 hodin zdarma. Můžete mi vysvětlit jak je to správně? Předem děkuji za odpověď Kalousová Helena

Dobrý den,

Podle § 91 odst. 4 zákoníku práce může zaměstnavatel ve svátek nařídit zaměstnanci jen výkon prací, které je možné zaměstnanci nařídit ve dnech nepřetržitého odpočinku v týdnu, práce v nepřetržitém provozu a práce potřebné při střežení objektů zaměstnavatele. Dle § 115 odst. 1 zákoníku práce dále platí, že za dobu práce ve svátek přísluší zaměstnanci dosažená mzda a náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek. Zaměstnavatel se však může se zaměstnancem dohodnout na poskytnutí příplatku k dosažené mzdě nejméně ve výši průměrného výdělku místo náhradního volna. To znamená, že ve Vašem případě Vám zaměstnavatel může nařídit práci ve svátek a tím navýšit Váš měsíční časový fond, ale přísluší Vám příplatek ve výši minimálně 100 % průměrného výdělku, anebo můžete za odpracovaný svátek čerpat náhradní volno. V žádném případě však nemáte povinnost odpracovat 7,5 hodiny zadarmo.

S pozdravem

Vaše Nároky.cz