Pracovněprávní nároky: Žádost o výstupní prohlídku v době dovolené

Lékařská prohlídka Dovolená

Dobrý den, může mě nadřízená osoba poslat na výstupní prohlídku v době řádné dovolené? Upozornila jsem hned při předání termínu, že se nemohu dostavit. Reakce byla pouze pokrčení ramen se slovy, že mi to doporučuje. Jak mám v této situaci postupovat? Děkuji za odpověď

Pěkný den,

Výstupní prohlídka se provádí na žádost zaměstnance, nebo pokud tak stanoví zákon, za účelem zjištění zdravotního stavu zaměstnance v době ukončení výkonu práce, a to s důrazem na zjištění takových změn zdravotního stavu, u kterých lze předpokládat souvislost s náročností vykonávané práce. Zaměstnavatel vás k výstupní prohlídce nemůže přinutit, nicméně vám může absolvování lékařské prohlídky písemně nařídit tak, aby jste ji absolvovala do konce pracovního poměru. Pokud přesto tuto prohlídku neabsolvujete, pravděpodobně pak ztratíte možnost uplatnit nároky z případné nemoci z povolání, která by vznikla na základě výkonu práce. Samozřejmě je vždy vítána součinnost obou stran. Proto bych se, být Vámi, obrátila na firemního lékaře s prosbou o změnu termínu.