Ostatní: Žádost o zaplacení dluhu po ukončení insolvence

Insolvence

Dobrý den, prosím oradu. Byla jsem v insolvenci, která byla po 3 letech ukončena s tím, že jsem splatila 100% všech dluhů. Poté jsem byla soudem osvobozena od pohledávek, které by se objevily po ins. a vznikly před ins. Nyní jsem po 3 letech obdržela výpis ze stavebního spoření, kde jsem si kdysi brala úvěr, že dlužím celkem cca 6 tis, kdy určitá část je zůstatek dluhu a zbytek za vedení účtu. Českomoravská spoř. si dluh do ins. přihlásila, a tento dluh byl splacen. Nyní po mě chce těch 6 tis. Zaslala jsem kopii osvobození od dluhů, jejich právník mi odepsal, že budou dluh požadovat po ručiteli. Prosím o zodpovězení, zda mají nárok na úhradu dluhu, pokud si do ins. přihlásili určitou částku, která jim byla kompletně uhrazena. Děkuji za radu

Dobrý den,

pokud bylo soudem rozhodnuto o splnění oddlužení, jste skutečně osvobozena od placení pohledávek věřitelů, k jejichž pohledávkám se v insolvenčním řízení nepřihlíželo a těch věřitelů, kteří si pohledávku nepřihlásili. Pokud si věřitel pohledávku přihlásil a byla uspokojena (jak tvrdíte na 100 %), nemá nárok na úhradu údajného zůstatku dluhu a ani poplatku za vedení účtu. Věřitel dluh může požadovat po ručiteli, nicméně Vy jste osvobozena i od placení závazku ručiteli.

Výše uvedené nicméně neplatí, jedná-li se o dluh vzniklý až po uplynutí lhůty k podání přihlášky do insolvenčního řízení, případně po skončení insolvenčního řízení. V takovém případě se věřitel může domáhat splnění po Vás.

S pozdravem,

Vaše nároky.cz

Zpět do Ostatní