Pracovněprávní nároky: Zákoník práce, nařízení přesčasů

Práce přesčas

Dobrý den,pracuji ve 2směnném provozu.Od začátku roku máme každý týden nařízené 4hodiny přesčasu a to i v týdnu, kdy byly 2dny svátky.Má na to zaměstnavatel právo?ˇŽádné dodatky jsem nepodepisovala.A co až vyčerpáme 150 hodin? Můžu být nějak potrestána pokud nepodepíšu souhlas s dalšíma přesčasovýma hodinama?Děkuji za odpověď D.

Dobrý den,
Váš zaměstnavatel Vám může nařídit práci přesčas pouze ve výjimečných situacích, a to v maximální výši 8 hodin/týden. Pokud tedy Váš zaměstnavatel tento limit nepřekračuje, jedná plně v souladu se svými právy. Jakmile práce přesčas přesáhne limit 150 hodin za kalendářní rok, nebude Vám již zaměstnavatel moci další práci přesčas nařídit, v tom okamžiku to již bude plně záviset na vzájemné dohodě a Vy k práci přesčas budete muset poskytnout souhlas. Pokud souhlas neudělíte, nejsou zákonem stanoveny žádné možné sankce, záleží tedy čistě na Vaší vůli.