Pracovněprávní nároky: zákoník práce nařízení přesčasů

Práce přesčas

Dobrý den, ve smlouvě mám, že pracuji ve dvousměnném provoze v supermarketu s tím, že jeden týden děláme 3 dny (út, st, pá) a druhý týden 4 dny (po, čt, so, ne). Nyní nám udělali rozpis směn na červenec v době dovolených s tím, že budeme dělat svoje dlouhé směny + ve volné dny v jednom týdnu ranní (6.00-13.00) a v druhém týdnu odpolední(13.00-20.00). Z toho plyne, že budeme v práci v kuse celých 14 dní včetně soboty a neděle, což nám vychází směna od rána do večera. Vychází to 32,5 přesčasových hodin za 14 dní a za tuto dobu žádný volný den. Chci se zeptat, jestli si to mohou dovolit a kolik mohou nařídit přesčasových hodin. Děkuji M.

Dobrý den,

zaměstnavatel Vám může práci přesčas nařídit jen výjimečně a z vážných provozních důvodů. Nařízená práce přesčas nesmí činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce. Nad tyto limity může zaměstnavatel požadovat práci přesčas jen na základě dohody se zaměstnancem.

Zaměstnavatel je dále povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby měl zaměstnanec v jednom týdnu nepřetržitý odpočinek v trvání nejméně 35 hodin, a mezi jednotlivými směnami musí doba nepřetržitého odpočinku činit nejméně 11 hodin.