Pracovněprávní nároky: Zaměstnavatel během dne rozhodne, zda mám ranní nebo denní směnu

Práce přesčas

Pracuji přes 30 let jako zdravot. sestra. Před 3 lety zaměstnavatel najel na tzv dlouhodobý plán služeb.Nyní nám do rozvrhu píše spousty ranních služeb s tím,že během dne rozhodne bude-li to ranní směna nebo denní.Může mě zaměstnavatel takto měnit služby v průběhu dne? Mám měsíční rozpis, který tedy není směrodatný.A když nám touto cestou nařídí vlastně práci přesčas,je pak tato práce jinak finančně ohodnocená? Děkuji Semnová

Dobrý den,

zákoník práce stanoví, že pracovní dobu rozvrhuje a začátek a konec směn určuje zaměstnavatel. Nicméně zákon též stanoví zaměstnavateli povinnost vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 2 týdny, a v případě konta pracovní doby 1 týden před začátkem období, na něž je pracovní doba rozvržena. To lze ovšem vyloučit, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem dohodne na jiné době seznámení.

Důležité je tedy to, co máte uvedeno ve své pracovní smlouvě. Co se týče práce přesčas, za tu Vám ze zákona náleží příplatek, nicméně je nutné si uvědomit, zda jde ve Vašem případě o totéž, co má na mysli zákon. Z Vámi popsané situace spíše vyplývá, že vykonáváte svou práci v rámci stanoveného počtu hodin týdenní pracovní doby, pouze dopředu nevíte, jak dlouhá bude směna v určitý den.