Pracovněprávní nároky: Zaměstnavatel mi chce strhnout špatně vydanou dietu zaměstnanci

Spor se zaměstnavatelem

Dobrý den ,jsem podíratel ČID 1. stupně a pracuji na plný úvazek jako strážný na vrátnici , kde vydáváme diety v eurách řidičům kamionu. Szalo se mi ,že jsem vydal omylem částku jinýmu zaměstnanci , který převzítí podepsal falešným podpisem. Celkovou čásku mi chce zaměstnavatel strhnou ze mzdy a niž by mi to dal písemně. Dále mi chce snížit pracovní úvazek na poviční opět bez mého souhlasu .Chtěl bych se zeptat, zdali má na to právo když mám HPP. Děkuji

Dobrý den,

zákon umožnuje zaměstnavateli srazit část mzdy pouze s určitými omezeními. V případě náhrady škody musí být uzavřena dohoda o srážkách ze mzdy, a to v písemné formě jinak nelze jednostranně srážku uskutečnit. Pokud by tak zaměstnavatel ve Vašem případě učinil je možné se obrátit na úřad práce.

V případě zkrácení úvazku záleží na znění pracovní smlouvy. Obecně je však nutná ke snížení úvazku dohoda mezi stranami. Zaměstnavatel tedy nemůže jednostranně zkrátí úvazek a je možné se proti takovému postupu bránit.

S pozdravem

Vašenároky.cz