Pracovněprávní nároky: Zaměstnavatel nařizuje práci přesčas za každou provedenou chybu

Práce přesčas

Dobrý den, zajímá mě, zda má zaměstnavatel právo mi nařídit práci přesčas za každou chybu, kterou udelám, samozřejmě bez náhrady mzdy (1 chyba = 5 minut) Kolegyním se přesčas kolikrát vyšplhá i na víc jak půl hodiny a mají doma malé děti. Má na toto zaměstnavatel právo? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

takové jednání lze považovat za jednání v rozporu s pracovněprávními předpisy a doporučuji Vám obrátit se na inspektorát práce, který danou záležitost prošetří a může zaměstnavateli uložit velmi vysokou pokutu. Je ale nutno zvážit povahu každé chyby, a zda touto chybou nemůže Vašim zaviněním vzniknout zaměstnavateli škoda. V takovém případě by i zaměstnanec byl povinen k náhradě vzniklé škody. Obecně ale k práci přesčas platí, že zaměstnavatel ji může zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů, přičemž tyto důvody by měly být tvořeny okolnostmi, které by mohly narušit nebo vážně ohrozit řádný provoz zaměstnavatele, zahrnující například okamžitou potřebu zvýšení pracovních sil.