Pracovněprávní nároky: Zaměstnavatel neproplácí propustky

Propustky

Dobrý den, chci se zeptat když se dělá jen na raní směnu od 6:30 do 14:30 a zaměstnavatel vůbec neproplácí propustky zaměstnanci si je musí buď nadělat anebo vzít dovolenou. Může si tohle zaměstnavatel vůbec dovolit? Hluboká nad Vltavou.

Dobrý den,

zaměstnavatel je povinen nahradit mzdu nebo plat za pracovní volno, které zaměstnanec potřeboval pro vyšetření nebo ošetření, které bylo provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu. V případě, že nebylo zvoleno nejbližší takovéto zdravotnické zařízení, náleží zaměstnanci náhrada mzdy nebo platu pouze za dobu, kterou by potřeboval pro vyšetření či ošetření v nejbližším zdravotnickém zařízení.