Pracovněprávní nároky: Zaměstnavatel odmítá proplatit dovolenou

Dovolená

Dobry den, zajimalo by me jestli mam pravo zadat po zamestnavateli aby mi proplatil dovolenou. Pracuji tu 10 mesicu na konci mesice mi konci smlouva kterou si uz neprodlouzim takze bych mela mit narok na castecnou dovolenou myslim 16,5 dne. Zamestnavatel mi rekl ze mi nic nezaplati protoze se to pry v gastronomii nedela coz je hloupost. Bojim se,ze to ma nejak falesne pokryty,protoze nam nedava vyplatni pasky dostala jsem ji jen jednou takovou tu jen na oko kde bylo vse napsane nesmyslne. Pak taky mam pracovni smlouvu ve ktere je,ze odpracuji tydne 40 hodin coz je malo. Delam kratky/dlouhy proto se bojim,ze mu to nijak nepujde dokazat. I kdyz vim,ze v pocitaci si delaji dochazku zamestnancu a i vyplat. Je mozny nejak usilovat o proplaceni nevybrane dovolene? Dekuji mockrat

Dobrý den,

jestliže jste u zaměstnavatele odpracoval alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší Vám poměrná část dovolené – tato představuje jednu dvanáctinu z ujednané dovolené za každý celý měsíc nepřetržitého trvání pracovního poměru. Jestliže máte tedy sjednanou dovolenou v délce 4 týdnů, náleží Vám po odpracovaných 10 měsících Vámi uvedená délka dovolené – 16,5 dne. V případě, kdy Vám zaměstnavatel odmítá vydávat výplatní pásky a skutečně odpracovaná doba neodpovídá tomu, co Vám zaměstnavatel vyplácí, anebo dochází k jinému nezákonnému jednání, můžete podat podnět na inspektorát práce, který případné porušování pracovněprávních předpisů u Vašeho zaměstnavatele prošetří.

Často je nutná obrana zaměstnance prostřednictvím soudní cesty, ve které je však potřeba skutečně odpracovanou dobu prokázat. Jestliže se domníváte, že by opracovanou dobu bylo možné prokázat a nemůžete si samostatně dovolit právní zastoupení, můžete zkusit zadat svůj případ přes webový formulář naší společnosti Vaše nároky.cz, kde daný případ zdarma posoudí spolupracující právníci a případně Vám budeme moci pomoct.