Pracovněprávní nároky: Zaměstnavatel odmítá volno na doktora

Lékařský posudek

Dobrý den. Mám dotaz zaměstnavatel nám tvrdí že má nárok nám dát na doktora pouhé 4 hodiny a 4 hodiny si musíme vzít povinně dovolenou ma na to nárok když mám doktora mimo okres a musím dvakrát přestupovat abych se dostala do práce což se opravdu za 4 hodiny nedá stihnout? Dále nám vyhrožuje ze nam může nařídit celou dovolenou tedy 5 týdnů?

Dobrý den,

ve Vašem případě se uplatní § 199/1 ZP, který říká: „Nemůže-li zaměstnanec konat práci pro jiné důležité osobní překážky v práci týkající se jeho osoby, než jsou uvedeny v § 191, je zaměstnavatel povinen poskytnout mu nejméně ve stanoveném rozsahu pracovní volno a ve stanovených případech i náhradu mzdy nebo platu podle odstavce 2. Náhrada mzdy nebo platu přísluší ve výši průměrného výdělku.“. Odst. 2 pak navazuje ustanovením: „Vláda stanoví nařízením okruh překážek v práci podle odstavce 1, rozsah pracovního volna, případy, ve kterých přísluší náhrada mzdy nebo platu“. V tomto nařízení jsou pak pro Vás nejdůležitější písm. a) a b) bodu 1:

a) Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout (dále jen „nejbližší zdravotnické zařízení“), pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.

b) Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu; náhrada mzdy nebo platu však přísluší nejvýše za dobu podle písmene a).
Je tedy na Vás a zaměstnavateli, jak se dohodnete na proplacení, bohužel dle nařízení, pokud máte doktora dále než je nejbližší možný, náleží Vám náhrada mzdy pouze ve výši, v jaké by Vám náležela v případě návštěvy nejbližšího zdrav. zařízení. Co se týče doby, nemá zaměstnavatel právo jakkoliv určovat maximální možnou hranici potřebnou pro Vaši návštěvu lékaře (viz písm. b))
Co se týče čerpání dovolené, určuje její čerpání zaměstnavatel, musí ovšem brát ohledy na oprávněné zájmy zaměstnance.

S pozdravem

Bocanová Lucie