Pracovněprávní nároky: Zaměstnavatel porušuje zákony

Spor se zaměstnavatelem

Dobrý den.pracujem vo firmě ako svářeč CO2. Do firmy som nastoupil cca před 5 rokami. No bohužel som zistil že ta firma porušuje celý řád zakonov..1.uz 3.rok svazujem bez platného průkazu!2.nemam preventivní prohlídky taky3.rok!!!3.tam nefunguje poriadne odsávání takže dýchám už 5.rok svinstva uz sa to prejavuje aj na mojom zdraviu!!!4.nefasujeme ziadne mýdlo krém na ruce a ani pitný režim neni zabezpečení! 5.z jídelní spravili šatně takže sa svačí po halách zadimenych!!!Lepsie jak v šatní kde sa Prevlíka 30 delnikov!!! Na 80delnikov sú tam 3wc a 3sprchy.!!! Jezab nefunguje skoro rok takže sa tazke věci otacaju ručně nad 100kg. A Ked tam přišla hygieny na meranie prachu a hlučnost tak nám vypli vseetky svářečky a vyhnali nás von z haly len koli tomu aby im vyšli tie čísla co mají!!! Tak sa vás pytam či to je normalne!!!A práce na přesčas? 75h si nechává pán majitel a až potom začíná platit přesčas Ale o 50% menej!!!! Veď to je legální okrádání!!!!A novodobé otrokarstvo!!!A bolo tam uz dost urazov které sa in podařilo ututlat!!!!A výpověď nedám pokial nebudem mat v pořádku vsetky papíře a výsledky od doktorov lebo bohuzial kolegovi nasli na plicích nějaké fleky co má zo svařování!! Tak sa vas pytam naco mám právo a co mám robit!!! Dakujem

Dobrý den,

ve Vašem případě bych neváhal a s problémy se obrátil přímo na oblastní inspektorát práce a celou situaci jim podrobně popsal, včetně přiložení fotodokumentace z pracoviště stran podmínek, výpovědi kolegů apod.
Co se týče Vašich nároků, naše společnost zajišťuje pouze ty, z nichž je možné vyzískat finanční profit. Z vašeho případu můžu říct, že podle zákoníku práce, jmenovitě § 114 (1) Vám „Za dobu práce přesčas přísluší jako zaměstnanci mzda, na kterou Vám vzniklo za tuto dobu právo (dále jen "dosažená mzda"), a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku.“