Pracovněprávní nároky: Zaměstnavatel požaduje úhradu zůstatkové ceny pracovního oděvu

Ostatní

Dobrý den, nastoupil jsem do nového zaměstnání, kde zaměstnavatel určuje, jaký dress-code se smí nosit. Při podpisu pracovní smlouvy jsem zároveň podepisoval dokument, podle kterého jsem byl seznámen s firemní směrnicí, která určuje jednotné pracovní oblečení. V této směrnici je i uvedeno, že zaměstnanec si předepsané oblečení zakoupí. Firma mu ho následně proplatí. A v případě ukončení pracovního poměru zaměstnanec poskytnuté oděvy nevrací a firma požaduje úhradu zůstatkové ceny oděvu k datu ukončení pracovní smlouvy. Má na tento postup zaměstnavatel právo? Je znění této směrnice právně platné? Upravuje toto případně nějaký paragraf? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

zákon výslovnou úpravu této problematiky upravuje pouze do té míry, kdy stanoví, že pokud jde o oděvy nutné pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci, je zaměstnavatel povinen svým zaměstnancům oděv sloužící k těmto účelům zajistit. Co se však týče uváděného dress-code, jedná se o interní směrnici zaměstnavatele. Zákon přitom zaměstnavatelům nezakazuje si své vnitřní poměry upravit podobným způsobem. Obecně lze usoudit, že pokud zaměstnavatel po zaměstnancích něco požaduje pro účely naplnění jeho představ o řádném výkonu práce, dalo by se očekávat, že svým zaměstnancům zajistí i k tomuto účelu vynaložené náklady, a skončení pracovního poměru by na tuto skutečnost nemělo mít vliv. Jak jsme však naznačili, Vaše otázka je však spíše etického charakteru, záleží na daném oděvu a konkrétním pracovním poměru, zákonná úprava zde výslovné řešení nedovozuje.

S pozdravem,