Realitní kanceláře: Zamlčeni informací při prodeji nemovitosti

Prodej nemovitosti

Dobry den. Na podzim 2016 jsem s pritela koupila nemovitost. Jedna se o rodinny domek. RK i predchozim majitelem jsme byli ujisteni, ze na nemovitosti nevaznou zadna vecna bremena atd. Dnes zamnou prisel nas soused. Zda jsme dostali od predchoziho majitele smlouvu o smlouve budouci. Ze oni (nasi sousede) maji v nasi studni na nasem pozemku hlavni uzaver vody. A ze to potrebuji podepsane odnest do banky. ( stavi na svem pozemku dum, a pres nas jim pujde voda) muzu po RK za lzive informace pozadovat nejake sankce?? Dokonce i v kupni smlouve mame napsano, ze na pozemku nevaznou zadna vecna bremena. Dekuji za odpoved. Kacalova

Vážená pí. Kacalová,

ve Vašem případě je nutné posoudit, zda toto věcné břemeno bylo zapsáno v katastru nemovitostí. Zákony totiž pracují s předpokladem, že právo patří bdělým, tudíž pokud toto právo zaneseno v katastru bylo, není možné požadovat nároky z vadného plnění. Pokud jste ovšem od předchozího majitele nedostali informaci o tom, že přes Váš pozemek bude nutné vybudovat vodovodní potrubí pro nový dům souseda, a tato skutečnost nebyla zmíněna ani v kupní smlouvě ani nebyla zanesena v katastru nemovitostí, smlouva o smlouvě budoucí Vás nezavazuje.

Na druhou stranu jste ovšem povinni umožnit sousedovi jeho právo plně užívat, a proto i strpět to, co je potřebné k jeho užívání. Náklady pak samozřejmě nese soused, který se může domáhat náhrady škody po předchozím majiteli. Další možností je také fakt, že můžete od kupní smlouvy odstoupit (ovšem pouze v případě, že věcné právo nebylo v katastru zapsáno a tudíž jste o něm nemohli vědět) z důvodu podstatného porušení kupní smlouvy, pokud byste při vědomí faktu břemene předmětnou nemovitost nikdy nekoupili. Dále je po prodávajícím možno požadovat přiměřeno slevu z kupní ceny nemovitosti.