Pracovněprávní nároky: Zánět v oku jako pracovní úraz

Pracovní úraz

Dobrý den, v pátek 16.3. mě spadlo v práci něco do oka ( dělám ve vnitřním prašném prostředí) , oko jsem si vyplachl, ale oko bylo stále citlivé a mirne bolestivé. V úterý 20.3. ve svém volnu jsem už měl oko (víčko) mírně natekle a dnes 21.3. v pracovní den , jsem byl u lékaře - v oku mám zánět. Vrátil jsem se do práce s tím že na neschopenku nejdu , ovšem vzhledem k me pozici jako skladnik a ridic - ridim VZV a kamion, pracovní povinnosti skoro nezvládám,protože na postižené oko skoro nevidím. Chtěl bych se zeptat , jestli to mužu nahlásit jako pracovní úraz a jít na neschopenku i když to , že mi něco do oka spadlo a mám z toho zánět , jsem nikomu neřekl. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

zaměstnanec by měl pracovní úraz hlásit bezodkladně, nicméně stává se, že tak neučiní právě proto, že se mu úraz nezdá závážný. I tak jej však můžete nahlásit dodatečně. Nicméně už bude zcela na Vás prokázat, že se Vám úraz stal jako pracovní, což bude bez svědků a vzhledem k povaze úrazu zřejmě obtížné.

S ohledem na práci v prašném prostředí se nabízí otázka, jestli jste měl k dispozici ochranné pomůcky – brýle, masku s prachovým filtrem apod. O ochranných pomůckách se nezmiňujete, zaměstnavatel by však měl provést vhodná opatření ke snížení rizik, přičemž mezi tato opatření právě poskytnutí osobních ochranných pomůcek patří.

S pozdravem,