Realitní kanceláře: Zaplacení inzertní služby RK

Neoprávněně naúčtovaná provize

Jde o to, že jsem si na inzertním portálu Bazos dal inzerát k pronájmu bytu 1 1 v Břeclavi. Na inzerci se mně okamžitě ozvaly realitní kanceláře, a mezi nimi i jedna, která se mně zeptala, že má klienty, kteří hledají podobný byt za mnou inzerovanou cenu a v dané lokalitě. Tak jsem RK odpověděl, že s tím nemám problém a že je může poslat a i nabízet. RK si potom udělala svou inzerci, kde použila text z mé inzerce a poslala ke mně bez zástupce této RK zájemce. Zájmem o pronájem byl tak velký, že jsem měl v podstatě během 3 dnů vybráno. Nevybral jsem si ale od zmiňované RK, ale od jiné. Hned jsem to také všem sdělil, že je již byt rezervovaný. RK po mně chtěla znát iniciály klienta, kterého jsem si vybral, dokonce chtěla vidět naskenovanou nájemní smlouvu. Příjmení klienta a od které RK byl jsem poskytl, ale další údaje již ne. Na to mně poslala zmiňovaná RK v dalším emailu ceník služeb a den na to i fakturu na zaplacení inzertní služby, kterou tato RK prý dělala. Já jsem s touto RK jednal jen pomocí emailů, nic jsem nepodepisoval a tudíž nesouhlasím s tím, že jsem si nějakou službu objednával. Veškerou emailovou korespodenci mám k dispozici. Na dotaz, na jakém právním základě mně byla vystavena faktura mně bylo zodpovězeno, že mám zaplatit a pokud nezaplatím, tak asi dojde i k vymáhání.Psal jsem i na r.komoru, ale neodpovídají.Má na to tato RK právo? Požaduje částku 3300,-Kč.Děkuji za radu. K. R.

Dobrý den,

dle Vašeho příspěvku to tak vypadá, že jste pravděpodobně s RK uzavřel smlouvu o zprostředkování. K uzavření smlouvy není nutné uzavřít smlouvu v písemné formě. K uzavření smlouvy klidně postačí i emailová komunikace. Z toho co píšete je patrné, že Vy jste souhlasil s tím, aby RK nabízela Váš byt k pronájmu. Pokud jste tedy následně uzavřel nájemní smlouvu s některým ze zájemců, které zprostředkovala RK, má samozřejmě nárok na provizi.

Pokud jste si však zájemce sehnal sám, nezávisle na činnosti této RK, RK samozřejmě na uhrazení provize nárok není. Jiná situace by samozřejmě byla, pokud byste ve zprostředkovatelské smlouvě měli ujednáno, že vy jako vlastník bytu nemůžete byt sám nabízet nebo si domluvit ke zprostředkování jinou RK. V takovém případě by to, že jste si sehnal nájemce sám nebo prostřednictvím jiné RK, mohlo být považováno za smluvní porušení povinnosti, a RK by nárok na provizi mít mohla.

Vzhledem k tomu, že smlouva byla uzavřena pouze prostřednictvím emailu a předpokládám, že nebyly sjednány žádné speciální smluvní podmínky, bude se na tuto smlouvu vztahovat pouze právní úprava o zprostředkování a zákon výše uvedené smluvní ujednání o „výhradním zprostředkování“ neobsahuje.

Pokud tedy skutečně nájemce nebyl zprostředkován RK, nemá RK nárok na provizi.