Pracovněprávní nároky: Zapomněli jsme sepsat dohodu o díle

Dohoda o dílo

Dobrý den měla bych dotaz a zároveň prosbu. Před nedávnem jsem uzavřela dohodu o zprostředkování výkopu v Chomutově. Již jsme to měli skoro hotové když přišel pan odběratel že má pro mě další zakázku kde mu hoří termín uzávěrky. My pod vidinou toho zebude práce i nadále jsme tedy šli na výše jmenovanou zakázku kde se ve všem tom spěchu úplně zapomnělo na písemnou dohodu o díle. Samozřejmě mi teď pan odběratel nechce vyplatit peníze za mnou odvedenou práci kde sehrají tím že dostal pokutu za nesplnění práce v daném termínu, na mou otázku že bych chtěla tedy vidět nějaký dokument kde je uvedená výše pokuty nereaguje. Proto se Vás chci zeptat jaké to s ústní dohodou, mám svědky (lidi kteří tuto práci prováděli a jsou nyní bez peněz), fotografie ze stavby, konverzace na messengeruci přes SMS. Předem vám moc děkuji za potricnou pomoc s pozdravem J. D.

Dobrý den,

občanský zákoník nevyžaduje, aby smlouva o dílo byla uzavřená v určité formě. Lze ji tedy uzavřít i ústně. V takovém případě bude ovšem na tom, kdo se této smlouvy dovolává, aby dokázal její existenci.

Pokud jste vy svou smlouvu dodrželi, nemůže od Vás požadovat náhradu škody, za to, že musel zaplatit smluvní pokutu. V opačném případě je to sporné a v zásadě se vychází z toho, že může požadovat jen náhradu za předvídatelnou škodu.