Bydlení: Zatajení skutečností o nemovitosti

Skryté vady nemovitosti

dobrý den, chtěla jsem se Vás zeptat, zda lze nějak řešit můj problém - právně napadnout.S přítelem jsem zakoupili dům. Financován byl hypotékou! když jsem byli na prohlidce domu patrového - byli jsme upozorněni že spodek stavby je stary zhruba 95 let a patro přistavěno cca před 30 lety. kdyz jsme se ptali z ceho je to postaveno, bylo nam receno smíšené zdivo. Ano souhlasili sme, že tento dům koupime! minuly ctvrtek tj. 18.6. nám byly od domu předány klíče. Tudíž jsme začali s rekonstrukcí. začali jsme koupelnou - tam jsme ale zjistili, že venkovní zeď je dřevěná. posléze jsme zjistili že všechny venkovní stěny v 2.patře jsou ze dřevěných desek, skelné vaty a trámů - trámy shnilé. majitelku jsme kontaktovali, ta nám však řekla, že dům jsme koupili v takovém stavu jaký byl. V kupní smlouvě není žádný dodatek, že jsme byli s tímto stavem seznámeni. myslíme si, že pokud venkovní zdi je dřevostavba ztrácí dům na hodnotě..... Prosím o radu? děkuji S přáním pěkného dne C.

Dobrý den,

v tomto případě by nejspíše bylo nutné detailněji prozkoumat kupní smlouvu. Důležité je, aby ve smlouvě nebylo stanoveno, že předmětnou nemovitou věc kupujete jak stojí a leží, tzv. úhrnkem. V takovém případě by šly vady předmětu koupě k vaší tíži.

Pokud ale není ve smlouvě žádné takové ustanovení, ani, jak tvrdíte, žádný dodatek ohledně seznámení se se stavem a prodávající vám podal o zdivu horního patra klamavé informace, pak se z jeho strany jednalo o vadné plnění. Ve vašem případě lze uvažovat jak o odstoupení od smlouvy, tak o slevě z kupní ceny. Otázkou ovšem je, zda by v případném soudním řízení bylo možno prokázat, že Vám byly sděleny milné informace, zvlášť v situaci, pokud byly tyto poskytnuty pouze ústně. Důkazní břemeno v tomto ohledu totiž spočívá na Vás.

Zpět do Bydlení