Bydlení: Zatékání stropu z balkónu sousedů

Družstevní byt

Dobrý den, ráda bych se dotázala na situaci, která nastala u nás v bytě. Před 5 lety jme odkoupili vojenský byt, který je nyní družstevní a mi jej splácíme. Řeším teď že nám od sousedů nad náma zatéká strop balkonu na 3 místech. Dnes se na to přišel podívat předseda družstva a po pár minutách odešel s tím, že mám smůlu že na to nemám nárok , že byťák na to nemá peníze. Nevím jak to řešit, nemůžu jít opravovat k sousedů přeci jejich balkon, stejně tak platím fond oprav a nevím proč bych to měla hradit ze svého. Jaké mám tedy možnosti a mám vůbec nárok, aby to družstvo řešilo, nebo je to dokonce jeho povinnost?

Vážená paní,

Dle nového občanského zákoníku je balkon společnou částí, která je však přenechána do výlučného užívání vlastníka bytové jednotky. Dle § 1176 NOZ má vlastník jednotky udržovat svůj byt v nezávadném stavu; to platí i o společných částech, které má vlastník jednotky ve výlučném užívání. Váš soused má tak povinnost balkon opravit, pokud Vám zatékání působí nějakou škodu. Opravu tak nelze požadovat po družstvu.

S pozdravem Vaše nároky.cz

Zpět do Bydlení