Pracovněprávní nároky: Zdravotní problémy kvůli plísni

Nemoc z povolání

Prosím Vás, pracovala jsem 3 roky v kanceláři, kde byla souvislá vrstva plísně asi na 8 m2 na stěnách a pod kobercem. Během 2 let jsem měla 15 antibiotik a teď jsem na nemocenské s plícemi půl roku. Mám nárok na dorovnání platu, protože nemocenská je nízká. Jak to řešit se zaměstnavatelem, před rokem kancelář kompletně zrekonstruoval, včetně očištění cihel a odstranění podlahy. Nicméně je to stará budova a dole ve skladě, kde musíme chodit je pořád plíseň. Pracuji jako sociální pracovnice, o práci bych nechtěla přijít, ale odráží se to na mém zdraví. Mám tedy šanci požadovat po zaměstnavateli náhradu platu? Děkuji za odpověď.

Vážená paní,

pokud byste požadovala vyplácení náhrady mzdy, tedy tzv. renty, bylo by třeba vyřídit si u lékaře potvrzení s uznáním nemoci z povolání. Vzhledem k situaci, kterou popisujete, bude však velmi těžké prokázat, že u zaměstnavatele podobné podmínky opravdu panovali. Zde by bylo nezbytné se spolehnout na výpovědi Vašich spolupracovnic. Pokud si však zmíněnou práci chcete udržet, není úplně vhodné vyvolávat se zaměstnavatelem soudní či jiné spory.

S pozdravem Vaše nároky.cz