Zdraví: Zlomená noha na dětském hřišti v době volna ve škole

Odškodnění za úraz ve škole Úraz ve škole

Dobry den.Chci se opoptat,muj syn s dětmi hráli fotbal na školním hřišti a zlomil si přitom nohu.jenže se to stalo v době,kdy měli mezi další hodinou volno.takhle si krátí čas,nez začne vyučování.Nic proti tomu nemam,ale kdo je ted zodpovědný???stalo se to na školním hřišti.na dotaz kdo za ně zodpovídá,tak nikdo.maji pravdu???děkuji

Dobrý den,

zákonná úprava odškodnění za školní úrazy je upravena v zákoníku práce, kde se ustanovení o pracovním úraze použijí i na úraz školní. Konkrétně se jedná o ustanovení § 391 odst. 2, kdy za škodu, která vznikla žákům základních škol a základních uměleckých škol při vyučování nebo v přímé souvislosti s ním, odpovídá právnická osoba vykonávající činnost dané školy; při výchově mimo vyučování ve školském zařízení nebo v přímé souvislosti s ní odpovídá za škodu právnická osoba vykonávající činnost daného školského zařízení.

Z výše uvedeného ustanovení vyplývá, že odpovědnost právnické osoby vykonávající činnost dané školy se vztahuje jak na dobu ve vyučování, tak i na dobu mimo vyučování, pokud se úraz stane ve školském zařízení. V případě Vašeho syna tedy záleží zejm. na místě úrazu. Vzhledem k tomu, že tento úraz se stal na školním hřišti, tedy v objektu školy, měl by být úraz řádně odškodněn. Nicméně judikatura v této věci není příliš bohatá, tudíž není jisté, jak by se k Vašemu případu stavěla soudní praxe.

S pozdravem

Vaše nároky.cz

Zpět do Zdraví