Reklamace dovolené: Změna místa odletu

Odstoupení od smlouvy o zájezdu

Dobrý den, podepsal jsem s cestovkou smlouvu - zájezd o odletu z Brna do Tuniska. Teď mě napsali, že pro malý zájem se neodlétá z Brna, ale z Prahy. Mám nárok na více náklady, které mě vzniknou, když pojedu autem do Prahy? Mám na mysl benzín, parkovné, týdenní dálniční známka, promrhaný čas. S pozdravem Blažka a Jiří Brno

Dobrý den,

nutí-li vnější okolnosti pořadatele zájezdu ke změně smlouvy ještě před zahájením zájezdu, ve Vašem případě ke změně místa odletu, je pořadatel povinen zákazníkovi navrhnout změnu smlouvy a v něm zohlednit i související změnu ceny zájezdu. Nesouhlasí-li zákazník se změnou smlouvy, je oprávněn od smlouvy odstoupit, přičemž pořadatel může k odstoupení stanovit přiměřenou lhůtu (ne kratší než 5 dnů, která musí skončit před zahájením zájezdu). Pakliže Vám pořadatel zájezdu nezaslal návrh smlouvy s návrhem změny, porušil tím svou povinnost a za těchto okolností by bylo možné domáhat se náhrady škody, která Vám z důvodu porušení jeho povinnosti vznikla, a to v podobě dodatečných nákladů spojených s cestou do Prahy), případně byste od smlouvy mohl odstoupit bez povinnosti zaplatit odstupné (stornopoplatek).