Pracovněprávní nároky: Změna místa výkonu práce

Pracovní smlouva

Dobrý den, zaměstnavatel zanikl sloučením s jinou společností. Byla mi nabídnuta práce, která je vzdálena od mého bydliště 25 km (původně jsem dojížděla 7 km). Plat mi zůstal stejný. Mám nárok na kompenzaci dopravy? Případně, mám nárok při ukončení pracovního poměru z mojí strany z důvodu nevyhovujícího pracoviště, na odstupné - vycházím z toho, že do 2 měsíců od fúze je možné ukončit prac. poměr za stejných podmínek jako při nadbytečnosti. Ta lhůta se počítá od data fúze? Fúze proběhla k 1.8.2016, ale na novou práci jsem byla přeložena až po ukončení všech potřebných prací spojené se zánikem původního zaměstnavatele, Skutečný převod na jiné pracoviště byl k 21.9.2016. Děkuji za odpověď. Horká

Dobrý den,
v případě, že po přechodu práv a povinností z pracovněprávního poměru k jinému zaměstnavateli dojde k výraznému zhoršení pracovních podmínek zaměstnance, má zaměstnanec právo podat výpověď z pracovního poměru pro výrazné zhoršení pracovních podmínek v souvislosti s přechodem k jinému zaměstnavateli (nebo se dohodnout na ukončení pracovního poměru z téhož důvodu). Výrazným zhoršením podmínek se rozumí zejména snížení mzdy, ale je možné namítat i například přeložení do velmi vzdáleného místa výkonu práce nebo změnu druhu práce. V tom případě je nutné podat výpověď do dvou měsíců od data nabytí účinnosti přechodu práv a povinností a poté se soudně domáhat odškodnění. Ve vašem případě, kdy se jedná o přeložení o 18km je velmi těžké odhadnout, zda byste u soudu uspěla. Navíc již, bohužel, uplynula lhůta pro podání výpovědi, a proto se již odstupného nelze domáhat.