Pracovněprávní nároky: Změna místa výkonu práce

Ostatní

Věc: Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem - od začátku roku 2015 pracuji v soukromé firmě - jako místo výkonu práce mám v pracovní smlouvě uvedeno: Ostrava - během trvání mého HPP se firma již v rámci Ostravy jednou stěhovala - nyní majitelé firmy koupili dům ve Vratimově, v části domu je firma, v části domu bude bydlet jednatelka firmy - v polovině dubna 2018 jsem obdržela dodatek k pracovní smlouvě. Místo výkonu práce Ostrava se nahrazuje textem "místo výkonu práce okres Ostrava-město". Dodatek jsem nepodepsala - měla jsem jednání se zaměstnavatelem. Jednatelka firmy mi sdělila, že pokud nebudu dojíždět do práce do Vratimova, bude to pro mne neomluvená absence s následky. - můj argument je, že Ostrava má statut obce s rozšířenou působností a postavení a působnost města vymezuje zákon č. 128/2000 Sb, Vratimov má statut města, patří pod okres Ostrava-město. Domnívám se, že se na Vratimov nevztahuje místo výkonu práce Ostrava, jak to mám v pracovní smlouvě uvedeno. - domnívám se nastala situace překážky v práci ze strany zaměstnavatele. - 15.5.2018 jsem poštou obdržela Okamžité zrušení PP, § 55 odst. 1 písm. b) zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce. - jak se bránit, jak postupovat? Děkuji. Lenka Michalská

Vážená paní Michalská

Ve Vašem případě bych radil postupovat podáním podnětu na inspektorát práce a dále podáním žaloby vůči Vašemu bývalému zaměstnavateli na zneplatnění výpovědi. Toto je důležité hlavně z důvodu toho, že v případě výpovědi dané Vám zaměstnavatelem podle předmětného paragrafu by Vám nevznikl nárok na odstupné, což ve Vašem případě dělá trojnásobek průměrného platu.

Dále bych také zaměstnavateli okamžitě zaslal dopis/mail/sms s tím, že s výpovědí nesouhlasíte podle § 69 zákoníku práce (pokud jste takto neučinila již před podáním dotazu). Tento krok Vám zajistí i fikci toho, že jste nadále zaměstnána a tudíž Vám náleží nárok na mzdu, kterou posléze můžete uplatnit.

Nicméně pokud nesouhlasíte s přeložením, může Vám zaměstnavatel skutečně dát ve Vašem případě výpověď, ale (pokud nedošlo k porušení zákona, popř. jiným událostem) pouze podle § 52 písm. b) zákoníku práce, dle kterého už ale nárok na odstupné vzniká.

Pokud budete mít zájem, můžete svůj případ zadat přes internetové stránky společnosti Vaše nároky a spolupracující právníci jej zdarma posoudí.