Pracovněprávní nároky: Změna pozice po mateřské dovolené

Mateřská

Dobry den jsem na materske , mezitim zmenil zamestnavatel moji pozici zrusil, a udelal podobnou ale s jinyma podminkama, nez jakou jsem mela ja. Az se vratim do prace tak muzu ukomcit pracovni pomer s odstupnym a nebo protoze jsem na materske tak jen ukoncim prac. Pomer. Nebo musim prijmout jinou pozici? Dekuji za odpoved

Vážená

nemá-li zaměstnavatel možnost přidělit rodiči práci odpovídající pracovní smlouvě, může navrhnout dohodu o změně obsahu pracovní smlouvy, tj. nabídnout rodiči práci jinou. Obsah pracovního poměru je možné měnit jen po vzájemné dohodě zaměstnavatele a rodiče, a dochází-li i ke změně pracovní smlouvy, je třeba tak učinit písemně. Nemá-li zaměstnavatel možnost přidělit rodiči práci odpovídající pracovní smlouvě a nedojde-li k dohodě mezi rodičem a zaměstnavatelem o změně obsahu pracovního poměru, jedná se o jiné překážky na straně zaměstnavatele. Zaměstnavatel je pak povinen poskytnout rodiči (až do skončení pracovního poměru) náhradu mzdy nebo platu ve výši 100 % průměrného výdělku. Nemá-li zaměstnavatel možnost přidělit rodiči práci odpovídající pracovní smlouvě, protože zaměstnavatel učinil rozhodnutí o organizačních změnách, pak je možné rozvázat dohodou či výpovědí s rodičem pracovní poměr z důvodu nadbytečnosti. V takovém případě rodiči náleží odstupné až ve výši 3násobku průměrné mzdy (dle odpracovaných let). V případě, že výpověď podáte sama, nevzniká Vám nárok na odstupné.

S pozdravem, Vaše nároky