Pracovněprávní nároky: Změna pracovní doby

Pracovní doba

Dobrý den, dělám v nepřetržitém provozu, 12tihodinove směny, krátký a dlouhý týden. Včera mě řekli že mi nařizuji přejít na jinou směnu přesto že jsem jim řekla že nesouhlasím. Před dvěma lety mi řekli to samé a ktomu mě taktně naznačili že mi bude končit smlouva, tak jsem jim podepsala že dobrovolně přecházím na směnu B. Teď mě chtějí dát na proti směnu přesto že jsem jim řekla, že kvůli dětem nemohu. Mohou mi to nařídit?

Dobrý den,

V zákoníku práce jsou zakotveny dva základní druhy možné úpravy pracovní doby pro chráněné subjekty. Podle ustanovení§ 241 odst. 1 zákoníku práce má každý zaměstnavatel povinnost přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti. Druhý způsob úpravy pracovní doby je zakotvený v § 241 odst. 2 zákoníku práce, podle kterého mimo jiné požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.

K pojmu "vážné provozní důvody" se vyjádřil Nejvyšší soud ve svém rozsudku ze dne 17. 12. 2003 sp. zn. 21 Cdo 1561/2003, v němž tento pojem blíže specifikoval. Nejvyšší soud uvedl, že o vážné provozní důvody se jedná tehdy, pokud by byl znemožněn, narušen nebo vážně ohrožen řádný provoz zaměstnavatele. Důležité je zároveň vyhodnotit, jaký zásah do provozu zaměstnavatele (a jak významný) by představovalo umožnění kratší pracovní doby nebo jiná úprava pracovní doby, a to ve srovnání s výchozím stavem. Provozem je třeba rozumět plnění úkolů nebo činnosti zaměstnavatele, a to zejména úkolů, které souvisejí se zajištěním výroby nebo poskytováním služeb, a jiné obdobné činnosti, kterou zaměstnavatel provádí vlastním jménem a na vlastní odpovědnost. Při posuzování, zda jsou na straně zaměstnavatele dány vážné provozní důvody, je rozhodný stav provozu zaměstnavatele, jaký tu je v době, v níž dochází k posuzování opodstatněnosti žádosti o kratší pracovní dobu nebo o jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby.

S pozdravem,