Pracovněprávní nároky: Změna pracovní náplně

Ukončení pracovního poměru

Dobrý den, jsem ve firmě necele 4 roky, smlouvu mám na dobu neurčitou a v ní mám napsáno, operátor, prodejce, fyzicky však vykonávám pozici nákupčího, pozice nákupčí končí k 1.4.2017 a firma my umožnila, že můžu zůstat, ale budu pomáhat řidičům s rozvozem a věcma okolo a na prodejně, bohužel je to pro mě krok zpět a chci z firmy odejít. Moje kolegyně, která měla úplně stejnou smlouvu, jako já, dostala k 1.4.2017 výpověď, která byla za nadbytečnost, dožaduju se stejných podmínek, ale můj nadřízený argumentuje tím, že se chtěly kolegyně zbavit, ale mě si tu prý chtějí nechat. Prosím o radu, zda mám právo na stejné podmínky odchodu? Děkuju

Dobrý den,

pokud budete pracovat na místě, které odpovídá popisu ve Vaší pracovní smlouvě, a zaměstnavatel Vám nebude chtít dát výpověď, můžete se s ním buď dohodnout na rozvázání pracovní poměru, nebo podat výpověď sám s dvouměsíční výpovědní lhůtou, nicméně bez odstupného. To můžete učinit bez udání důvodů. Pokud jste fakticky vykonával jiný druh práce, než která byla sjednána v pracovní smlouvě, a toto můžete prokázat, došlo ke změně pracovní smlouvy, i když nebyla dodržena písemná forma této změny. Toto nedodržení půjde k tíži zaměstnavatele. Pokud nyní po Vás zaměstnavatel chce, abyste vykonával jiný druh práce než v minulosti, který ani neodpovídá ani druhu práce sjednané v pracovní smlouvě, můžete výkon této práce odmítnou. Pokud ale práci skutečně začnete vykonávat, dojde znovu ke změně smlouvy a již nebudete moci tuto práci odmítnout vykonávat.