Pracovněprávní nároky: Změna pracovní pozice při zdravotních problémech

Přeřazení na jinou pracovní pozici Pracovní smlouva

Dobrý den: Pracuji ve firmě 18 let na pozici,operátor výroby,jako obsluha vytlačovací linky.Celou tuto dobu jsem byl na pozici obsluha vytlačovacího stroje a navíjení.Dále je ve firmě a je to součástí výroby,drcení vztupního materiálu.Toto pracoviště je zařazeno do rizikového prostředí se zvýšeným hlukem.Je zde nutno,při práci,používat chrániče sluchu.Firma teď rozhodla,že se zaměstnanci budou střídat,po jednom dni,tzn.že bych měl každý druhý den pracovat jako drtič.Problém spočívá v tom,že mám problém s levým uchem cca od roku 2007 /tinitus-šum,pískání v uchu/.Byl jsem proto u závodní lékařky,která mi vystavila posudek.Práce schopen s omezením práce v hlučném prostředí s používáním chráničů sluchu.Vedení firmy si mě proto pozvalo na objasnění situace a bylo mi naznačeno,že v novém systému střídání pozic,jsem pro ně prakticky nepoužitelný a měl bych zvážit odchod z firmy.Ještě pro upřesnění je zde 11 lidí,kteří se nestřídají/4 předáci,4zástupci předáka,2 kandidáti na předáka a 1 se zdravotním problémem,po operaci se srdcem-byl bych dvanáctý,ale prý to nejde???/ Absolutně nevím,co mám dělat,chci dál pracovat,ale... Jak mám prosím postupovat,co mám dělat,čím argumentovat??? A v případě,že dostanu výpověď musím ji podepsat,nebo s ní mohu nesouhlasit? Děkuji za přečtení mého PROBLÉMU a budu rád za jakou koliv odpověď. S pozdravem Zdeněk Rajnoha

Dobrý den,

z Vašeho popisu vyplývá, že se pravděpodobně jedná o úplně jiný druh práce. Druh práce je jedna z podstatných náležitostí pracovní smlouvy, přičemž zaměstnanec je povinen vykonávat ten druh práce, který odpovídá sjednanému druhu práce. S jednostranným převedením zaměstnavatele na jiný druh práce nemusíte souhlasit, neboť se tím mění obsah pracovního poměru.Pokud by se však dle pracovní smlouvy i tento druh práce vlezl do specifikace sjednaného ve smlouvě, zaměstnavatel má právo Vás na jiný druh práce převést, nicméně musí přihlížet k tomu, aby byla nová práce pro Vás vzhledem k Vašemu zdravotnímu stavu, schopnostem a kvalifikaci vhodná. Pakliže by se Vám zdálo, že se k Vám zaměstnavatel chová způsobem, který není v souladu s právními předpisy, neváhejte zadat případ na web společnosti Vaše nároky.cz.

S pozdravem Vaše nároky.cz