Pracovněprávní nároky: Změna pracovní pozice zaměstnavatelem

Pracovní smlouva

Dobrý den, v srpnu letošního roku jsem byla vedoucím převedena na jiné pracoviště, pouze na měsíc, za účelem zaškolení, abych v případě nouze mohla zastupovat kolegy i na tomto pracovišti. Šlo o práci na dispečinku ve velké firmě. Podotýkám, že obě místa jsou dispečerská, více méně jsou si podobná co se týká náplně práce, tak i finančních odměn a mzdy. Ale po měsíci zaškolování mi bylo sděleno, že na tomto dispečinku nebude do budoucna místo, protože se budou dít organizační změny a nebude třeba zastupovat a vrátit se už také nemohu na pův.prac.místo, protože to už za ten měsíc obsadili jinou paní. Na dispečinku,kde jsem pracovala 12 let, je třeba mít nejmíň středoškolské vzdělání, znát cizí jazyk (umím francouzsky,trochu anglicky i německy),práce na PC a znalost podniku, jeho provozy, strukturu apod.) Ta paní,která obsadila mé místo je známou vedoucího, která doposud roznášela podnikovou poštu, protože nemá patřičné vzdělání, má jen výuční obor bez maturity, nezná cizí jazyk apod. Tudíž nesplňuje kvalifikační požadavky na toto místol. Já jsem byla nakonec převedena na pozici tranzitéra vozové služby, což je jinak řečeno vážná, kde není třeba mít ani maturitu a kde je platová třída o 5 míst dolů. Mě sice zanechali plat, s tím, že za pár měsíců bude toto místo zurušeno a pak se uvidí. Takže se ptám, jestli je možné se nějak bránit, proti tomu, abych byla bezdůvodně převedena na jiný druh práce (i když se stejným platem), kde jsem si nijak nepolepšila, právě naopak přicházím o mimořádné prémie, které jsem měla předtím, kde práce neodpovídá mým zkušenostem a znalostem a v neposlední řadě se musím bát o budoucnost, když mé místo mají zrušit. Naopak na mém původním místě pracuje nekvalifikovaná osoba, která má místo jisté. Ptám se, byl porušen Zákoník práce? Můžu získat zpět své původní prac. místo, když jsme tam pracovala poctivě 12 let, zaučila spousty nových kolegů, dokonce svého času zastupovala vedoucího, byla jsem odměněna i finančně za 3 zlepšovací návrhy? Je vidět, že jsem byla někomu trnem v oku a někdo potřeboval zaměstnat svou známou. Je pravda, že se dvěma kolegy jsem neměla ideální vztah, ale to je přece běžné, že každý člověk si nemusí sednou, ale nedošlo to tak daleko, že bychom nemohli spolu pracovat. Možná, že právě to využil vedoucí, ale myslím si, že pokud někdo z nás vyloženě nedostane písemnou důtku nebo výtku nejedná se o nic závažného. Ale jak já příjdu k tomu, že ženská, která nosí poštu, evidentně ji chybí vzdělání, přišla k místu s 9 platovou třídou? A já se musím bát co bude po vánocích? Kde budu pracovat a za kolik? Nic jsem špatného neprovedla, nikdy nebylo semnou žádné řízení ohl. porušení prac.řádu nebo neplnění prac. povinností, právě naopak, chválili mě za kvalitní práci. Mohu se tedy nějak bránit? Měla by mi firma nabídnout stejně zajímavé místo jako bylo to dispečerské, vzhledem k mému vzdělání a povinnostem? Nebo se můžu nějakým způsobem dostat zpět na původní disp.post a paní z pošty nechat přeřadit? Velice Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud opadly důvody, pro které jste byla převedena (zaškolování pracovníků) na jinou práci nebo skončila doba, po kterou jste byla převedena, tak je zaměstnavatel povinen Vás zařadit zpět podle pracovní smlouvy. V tomto spočívá porušení Zákoníku práce, protože už byste měla být zpět na své původní pozici. Pokud není možné se vrátit zpět, je možnost se dohodnout na změně pracovní smlouvy, kdy by Vás měl zaměstnavatel zařadit na místo, které odpovídá Vašim znalostem a zkušenostem.Je zřejmé, že paní byla dosazena na místo cíleně, bohužel je toto ale těžko dokazatelné při případném soudním sporu a v práci už byste se asi také necítila nejlépe, pokud byste se zpětného převedení domáhala soudně. Nejlepší bude zjistit, jak to s Vámi zaměstnavatel vidí do budoucna a podle toho poté jednat.

Zaměstnavatel by Vás mohl propustit v případě existence zákonného důvodu dle § 52 zákoníku práce - mezi tyto důvody patří i nadbytečnost, u které však nesmí jít pouze o účelové jednání zaměstnavatele. Pak by byla výpověď neoprávněná.