Bydlení: Zodpovědnost za průnik vody ve stoupací šachtě

Spor s majitelem

Dobrý den, 4. rokem mi proniká voda ze stropu ve stoupací šachtě.Závada není dohledána a není jasné,zda závada je SVJ či majitele bytu.Prosím o radu na koho podat žalobu. Domluva smírčí cestou není možná ačkoliv jsem se o ní snažila a sama nabídla, že na mé náklady nechám stav posoudit odborníkem.Majitel bytu nad mým bytem odmítl a SVJ odmítá havarijní situaci,která trvá 4. rokem řešit.Majitel má v bytě starou odpadní šachtu,která se měnila v celém domě v roce 2010. Odmítá si jí vyměnit.Závada je dle odborníků právě v této odpadní šachtě, která může vykazovat závadu. Děkuji Vám za radu na koho žalobu podat zda na SVJ či na majitele a zaslání vzoru žaloby.

Vážená paní

Dle Vašeho popisu není zřejmé, ve které části stupaček je problém. Tento může být odhalen pouze revizním technikem, popř. znalcem, který určí, v které části stupaček se problém vyskytuje. Z toho důvodu doporučuji se se sousedem nad Vámi domluvit na prohlídce od revizního technika, který situaci zhodnotí. V případě, že bude shledáno, že problém je v odpadní rouře náležící k bytu, vyzvěte (písemně, výzvu uchovejte) majitele k nápravě a pokud odmítne, žalobu podávejte na majitele tohoto bytu, v případě problému ve společné odpadní stupačce je toto problém SVJ a proto nejdříve opět vyzvěte (písemně, výzvu uchovejte) SVJ k nápravě a poté podávejte žalobu. Pokud Vám tímto jednáním vznikla škoda nemalého rázu (tzn. nad 5000), nebojte se obrátit na naši firmu a my Vám rádi pomůžeme vymoci finanční kompenzaci za poškozený strop, náklady na posouzení a opravy, popř. i za ztížení podmínek bydlení.

S pozdravem

Vaše nároky.cz

Zpět do Bydlení