Pracovněprávní nároky: Zohlednění zdravotního stavu zaměstnavatelem

Invalidní důchod

Musí brát zaměstnavatel ohled na můj zdravotní stav pokud mám přiznáný ČID,

Dobrý den,

Pokud se Váš zdravotní stav zhoršil až v průběhu pracovního poměru, potřebujete lékařskou zprávu či lékařský posudek, který Vám přiznává částečný invalidní důchod. Jestliže vykonáváte práci, kterou po zhoršení Vašeho zdravotního stavu již nemůžete vykonávat, je zaměstnavatel povinen Vás přeřadit na jinou práci stejného druhu. Není-li to možné, může Vás i bez Vašeho souhlasu přeřadit na práci jiného druhu, poslední možností je pak rozvázání pracovního poměru, při kterém máte nárok na odstupné.

Jestliže jste ale nastoupil/a do práce již jako osoba s přiznaným ČID, podepsáním pracovní smlouvy jste potrvrdil/a, že jste schopen/na danou práci plně vykonávat, a nemáte-li se zaměstnavatelem domluvené mírnější podmínky, jste povinen/na práci řádně vykonávat bez úlev.