Ostatní: Zpětná aplikace NOZ

Ostatní

Dobrý den, ročně ukládám pravidelnou částku dle smlouvy na stavební spoření u Raiffeisen stavební spořitelny a dodnes nebyla přespořena cílová částka. Přesto mi byla dána výpověď této smlouvy, kde se odvolává na ustanovení §2675 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., OZ, a proto mou smlouvu vypovídá. Dále ustanovení §3077 OZ se výše uvedená ustanovení uplatní i na smlouvy uzavřené přede dnem jeho účinnosti. Ve Všeobecných obchodních podmínkách platné v té době a změněny nebyly o tomto nic není. Je vůbec možné aplikovat NOZ se zpětnou retroaktivitou na smlouvu uzavřenou v roce 2001. Spozdravem J.Ž.

Vážená paní,

nový občanský zákoník stanovil právě v §3077, že účet řídí podle ustanovení v NOZ, i když smlouva vznikla před jeho účinností. V obchodních podmínkách něco takového být napsáno nemohlo, protože to instituce nemohla přepokládat. V tomto případě nejen, že je možné aplikovat NOZ, ale je to přímo nutné, jelikož to vychází ze zákona.

Zpět do Ostatní