Pracovněprávní nároky: Zpětné proplacení přesčasů a svátku

Státní svátek Práce přesčas

Dobrý den, mohl bych se zeptat, jak to funguje se svátky? U nás v práci si každý musí zažádat sám o příplatek za směnu při svátku. Toto jsem bohužel zjistil až 7 měsíců od začátku pracovního poměru - do této doby jsem měl mnoho směn o svátcích, ale bohužel ani jeden neproplacený. Taktéž mě zajímá jak dlouho zpětně mohu zažádat o proplacení presčasů - pročítal jsem si smlouvu a zjistil jsem, že podle sjednaných hodin pracuji téměř každý měsíc přesčasy, ale nikdo mi je neproplácí. Předem děkuji.

Dobrý den,

za práci ve svátek náleží zaměstnanci dosažená mzda a buď příplatek ve výši 100 % průměrného denního výdělku, nebo náhradní volno. Za práci přesčas, pokud mzda zaměstnance není již v pracovní smlouvě sjednána s přihlédnutím k práci přesčas v určité délce, náleží dosažená mzda a příplatek ve výši nejméně 25 % průměrného výdělku.

Oboje je možné požadovat až 3 roky zpětně.

S pozdravem,