Pracovněprávní nároky: Zpětné vyplacení mzdy

Nevyplacená mzda

Dobrý den, jako zaměstnanec jsem měl platový výměr ke smlouvě na 25000 Kč hrubého(15000 tarif,10000 nadtarif). Ze začátku zaměstnavatel platil mzdu 25000 Kč.Po půl roce začal platit 15000 Kč hrubého tím, že vše doplatí. Přes rok je zaměstnavatel v insolvenci . Požaduji pozaměstnavateli doplacení mzdy do 25000 Kč hrubého. Mám na to nárok i s uplatněním penále z prodlení? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ve Vašem případě by bylo třeba posoudit, jak bylo zbylých 10000,- prezentováno ve smlouvě, zda se jednalo o nárokovou či nenárokovou složku mzdy.

V případě, že se jednalo o nárokovou část mzdy, máte samozřejmě na tuto právo, pokud byly splněny podmínky k jejímu získání (např. prodej určitého množství zboží apod.). Pokud se však jednalo o nenárokovou část mzdy, pak o vyplacení této rozhodoval zaměstnavatel na základě obecnějších kritérií (např. mimořádné pracovní nasazení).

Pokud lze prokázat, že na mzdu máte právo, je třeba uplatnit Váš nárok v insolvenčním řízení.