Pracovněprávní nároky: Způsob podání výpovědi z PP

Ukončení pracovního poměru

Dobrý den. 16.3. 2017 mám nastoupit do zaměstnání po ukončené souběžné 6ti leté RD v Praze. Problém je v tom, že jsme se přestěhovali a bydlím cca 90km daleko za Čáslaví, což se školkou nejde zvládnout. Jak podat výpověď, abych se případně mohla, při nemožnosti najít práci, zažádat na úřadu práce o vyplácení podpory v nezaměstnanosti? Či jak se dohodnout se zaměstnavatelem? Odstupné nechci, a jelikož zaměstnavatel neodpovídá na mail, tuším že se mnou ani nepočítá. V Praze mám stále trvalé bydliště u rodičů, ale to snad problém nebude, nebo ano? Moc děkuji za odpověď a radu.

Dobrý den,

Ukončit pracovní poměr můžete buď výpovědi, a to i bez uvedení důvodu, nebo se můžete se zaměstnavatelem shodnout na ukončení pracovního poměru dohodou. Je na Vás, který způsob ukončení pracovního poměru zvolíte. V obou případech je pro výši podpory v nezaměstnanosti rozhodné, zda byl pracovní poměr z Vaší strany ukončen z vážných důvodů. Za vážný důvod lze považovat i stěhování za rodinou, odkud není reálně možno denně do práce docházet či docházka dítěte do školky. Nárok na vyplácení podpory v nezaměstnanosti Vám vznikne, jakmile budete vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání, tedy když se budete o práci ucházet prostřednictvím úřadu práce.