Ostatní: Zřízení věcného břemena

Pozemky

Uprostřed našich pozemků , které vlastníme v KÚ Horní Výšina u Tachova ,č.p.5 ,byly vydány pozemky nepravidelného tvaru ,restituentkám,které nyní požadují věcné břemeno nezbytné cesty obslužnosti. K našim i k jejich pozemkúm neexistovala přístupová cesta(pouze v katastru,nikoli fyzicky,pouze na papíře)Když jsem na vlastní náklady a na svém pozemku cestu zřídil, restituentky se začaly ozývat a vjíždět k nám a požadovat trojnásobek ceny kterou jsme si ústně dohodli o vykoupení jejich pozemků. Nyní dokonce požadují i stodolu ,kterou nám v roce 1974 prodali(vedená jako zbořeniště) a na katastru také v jejich vlastnictví, ale opět uprostřed našich pozemků. Pozemky restituentek nebylo možno v průběhu let vykoupit, protože je střídavě vlastnila obec, či družstvo. Nynější mnou zbudovaná cesta vede v blízkosti stavení č.p.5 , které vlastním. Požadavkem zřízení věcného břemene ztratí naše nemovitost soukromí a bude tak značným způsobem znehodnocena . Jedná se o samotu ,které si ceníme pouze pro její polohu. Restituentky toto vše vědí a nesmyslně zvyšují svoje požadavky. Jsem trestán za zřízení přístupové cesty a uvedení našich pozemků do stavu kdy se dají obývat. Pozemky restituentek nevyužívám ,pouze jediný (tvaru Itálie),který musím sekat abych zabránil pronikání plevelů . Restituentky Kopčová ,Polanská, neobhospodařují žádný ze svých pozemků ani mimo těch ,které mají vydány u mne . P.S. další pozemky mají v našem sousedství o rozloze několika tisíc metrů a nikdy je nesekali ani nijak neobhospodařovali. Myslím ,že jsem byl vybrán jako potencionální oběť šikany aniž bych kdy někomu bránil ve vstupu. Objekt není oplocen je pouze ohraničen stromy. Za uplynulá léta jsem se zde velmi nadřel ,proto se nyní nemohu smířit se zřízením věcného břemene. Zřejmě i za klid se v dnešní době musí platit...Nevím jak se bránit ...

Dobrý den,

věcné břemeno určené soudem bohužel zrušit proti povinnému nemůžete, nabízí se pouze dohoda, nebo soudní cesta. Obě možnosti se řídí podle §1029 /2 OZ, kde při zřízení věcného břemene musí oprávnění dbát co nejmenšího obtěžování vlastníka, čili Vás. Pokud byste to nevyřešil dohodou, navrhuji po soudu žádat o vydání rozhodnutí proti restituentkám o povinnosti zdržet se neoprávněného obtěžování. Co se týče údržby cesty, jsou restituentky povinny přispívat k její údržbě, jakožto Vám i zaplatit úplatu za její používání (podle § 1030/1 a 2). To, kudy potřebná cesta vede, je na majiteli pozemku, soud v případě zřízení věcného břemene zohledňuje jak nutnost majitele pozemku, ke kterému je nutno cestu zřídit, tak pozemku, přes který cesta vede, aby tento byl v co nejmenší míře dotčen. Ohledem údržby cizího pozemku můžete po restituentkách žádat proplacení nákladů Vám vzniklých v souvislosti s ochranou Vašeho pozemku před vnikáním imisí (kouř, lisí, plevel) a zároveň podat k soudu návrh na vydání rozhodnutí o zdržení se vnikání dalších imisí na Váš pozemek (tzn. povinnost restituentek udržovat pozemek v takovém stavu, aby Vám nevznikala škoda a mohl jste své pozemky řádně užívat).

S pozdravem

Vaše nároky.cz

Zpět do Ostatní