Pracovněprávní nároky: Zrušená společnost. Odstupné?

Nárok na odstupné

Dobrý den, od 1.9.2005 jsem zaměstnaná u firmy COMPACT servis s.r.o. ( ICO 255 26 553 ) , toho času do 22.4.2016 na rodičovské dovolené. Bohužel jsem zjistila podle výpisu z obchodního rejstříku, že firma COMPACT servis s.r.o. má přiděleného likvidátora. Navíc podle výpisu byla společnost zrušena na základě usnesení Krajského soudu v Brně č.j 1 CM 267/2013 , které nabylo právní moci dne 19.11.2015. Mám dotaz - ke kterému dni mám dostat od zaměstnavatele ( likvidátora firmy ) výpověď pro zrušení provozovny. A zda je možnost se domoci odstupného? Děkuji za odpověď. Alena Soukupová

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že společnost již byla zrušena a zaměstnavatel tedy vůbec nefunguje, měla Vám být dána výpověď minimálně před usnesením o zrušení společnosti. Současně se dá předpokládat, že likvidační zůstatek (pokud nějaký byl) již byl rozdělen mezi jednotlivé společníky společnosti.

V tomto případě by však bylo možné uplatnit § 39 zákona o obchodních korporacích, kdy Při zrušení obchodní korporace s likvidací ručí společníci za její dluhy po jejím zániku do výše svého podílu na likvidačním zůstatku, nejméně však v rozsahu, v němž ručili za jejího trvání. Mezi sebou se společníci vyrovnají stejným způsobem jako při ručení za trvání společnosti. Jestliže společníci za trvání společnosti za dluhy společnosti neručili, vypořádají se mezi sebou podle poměru svých podílů ke dni zániku společnosti.

Pokud tedy máte právo na odstupné, bylo by možné jej požadovat po bývalých společnících společnosti.