Letecká doprava: Zrušení letenky kvůli požáru

Zrušený let

Dobry den, dne 10.5. nam byl zrusen zpatecni let Rim-Mnichov z duvodu pozaru na letisti. Letecká spolecnost nam rekla, ze nam zrusili rezervaci zpatecniho letu a poslali penize zpet, cimz se o nas prestali zajimat. Chci se zeptat, jestli maji pravo na zruseni letenky, aniz by nam nabidli moznost letenky prebookovat?Dekuji

Dobrý den,

na základě evropského nařízení, které upravuje práva cestujících v letecké dopravě, máte v případě zrušení letu z důvodu mimořádné okolnosti (jakou je požár na letišti) právo na volbu mezi poskytnutím náhrady pořizovací ceny letenky, kterou měl dopravce poskytnout, a přesměrováním za srovnatelných dopravních podmínek na cílové místo určení (tj. přebookování) při nejbližší příležitosti či v pozdější době s výhradou dostupnosti míst v letalde. Letecký dopravce tak porušil svoji povinnost, když Vám bez dalšího poskytnul náhradu pořizovací ceny letenky a nenabídl Vám přesměrování. Není však jisté, zda dopravce měl k dispozici lety, které by Vám mohl nabídnout jako přesměrování a zda na takových letech byla k dispozici volná místa. Pokud ano, mohla byste po dopravci poskytnutí takového přesměrování požadovat, je však otázkou, zda je to pro Vás vzhledem k datu původního letu stále relevantní.