Pojišťovny: Zrušení zdravotního pojištění

Pojištění

Dobrý den, chtela bych zrusit me zdravotni pojisteni u Oborove zdravotni pojistovny, ktere si platim jako samoplatce zhruba 25 let. Ziji trvale 20 let v zahranici, v Italii, kde mam zdravotni pojisteni po celou dobu. V OZP mi rekli, ze pokud chci pojisteni zrusit, musim zaplatit vsechny zdravotni ukony od roku 2004, protoze od vstoupeni CR do EU, pojisteni nesmi byt dvoji, coz jsem, bohuzel zjistila az ted, ale pojistovna mi muze vratit zpetne me platby pojisteni jen za poslednich 5 let, dal uz je to promlceno. Muzete mi poradit jak v dane situaci pokracovat? Jde to opravdu zrusit jen timto zpusobem, to znamena, ze musim zaplatit vsechny zdravotni ukony za poslednich 13 let, kdyz jsem si jako samoplatce pravidelne celou dobu pojisteni platita a on mi muzou penize vratit jen za poslednich 5 let??? Jak mam postupovat? Dekuji. Barbora Rehova

Vážená paní

Pokud se jedná o zákaz placení dvojího pojištění, má pojišťovna pravdu. Stejně tak může požadovat proplacení všech zákroků, které jste vůči ní nárokovala. Tyto byste měla nárokovat po pojišťovně v zahraničí. Nároky na proplacení zákroků může pojišťovna požadovat ve lhůtě, v jaké je stanovena v obchodních podmínkách. Pro bližší informace bych radil kontaktovat ČSSZ.