Pracovněprávní nároky: Zveřejnění dlouhodobého pracovního plánu

Spor se zaměstnavatelem

Dobrý den. Pracuji v nemocnici. Zaměstnavatel má pro nás vypracován Dlouhodobý plán rozvrhu směn /směnný nerovnoměrně rozvržený provoz. Tento plán je použitelný pouze pro výpočet nemocenské a plánování dovolené. Reálné služby jsou zcela jiné jelikož počet zaměstnanců je menší než by měl být. Pro nastávajíci rok nám bylo sděleno, že dlouhodobý plán nedostaneme a bude pouze k nahlédnutí. Může toto zaměstnavatel udělat? Jak si máme plánovat dovolenou? Dotaz č.2.V současné době se nám stává, že pokud máme v dlouhodobém plánu naplánovanou směnu v době Státního svátku během pracovního týdne a v rámci omezeného provozu tuto směnu vykonavá omezený počet zaměstnanců, ti , kteří tuto směnu vykonají ji mají zaplacenou což je v pořádku, ale ti kteří ji měli v dlouhodobém plánu naplánovanou zjístí, že plán někdo odemknul a směnu vymazal, takže ji nemají započítanou do normy, tak jako jednosměnný provoz. Domníváme se ,že jde o porušování zákoníku práce. Jelikož před 2 lety se nám tyto směny započítávaly do normy. Je možné,aby zaměstnavatel plán dodatěčně během roku odemykal a upravoval? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

V případě vydávání tzv. dlouhodobého plánu rozvrhu směn se jedná o postup zaměstnavatele podle zákoníku práce, kdy je mu uložena povinnost seznámit zaměstnance s rozvržením pracovní doby. Zákoník však blíže nestanoví způsob tohoto seznámení, nicméně je z podstaty věci zřejmé, že zaměstnanec musí být s rozvrhem seznámen prokazatelným a konkrétním způsobem, čehož může být dosaženo například předáním rozvrhu zaměstnanci. Nicméně pokud je Vám umožněno nahlížet do tohoto plánu, zaměstnavatel svojí zákonnou povinnost splnil.

• Dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel podle rozvrhu čerpání dovolené vydaného s předchozím souhlasem odborové organizace tak, aby si zaměstnanec mohl dovolenou vyčerpat zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo.

• Pokud se reálný plán služeb liší od „dlouhodobého plánu“, jedná se o plán jiný. Tato praxe, tedy vícero rozvrhu pracovní doby pro jednoho zaměstnance, je v rozporu se zákonem.