Bydlení: Zvyšující se nájemné bez uzavření řádné nájemní smlouvy

Nájemné Nájemní smlouva

Dobrý den Vážení poradci, žádám Vás tímto o právní radu. Zákon č.219/2000 sb., je sepsán jako zákon pro lidi ale pro laika hrozně složitý. Bytový dům postavený na pozemku bývalé hosp. usedlosti zakoupilo bývalé JZD pro bytové družstvo "Rozvoj PV". Pozemek zapsán na KN jako ostatní plocha-jiná plocha a tvoří celek se dvorem. Pozemek pod budovou však vlastní Poz.fond.- 209m. Při převodu do vlastnictví nájemníků je sepsána v r.2009 řádná nájemní smlouva za cenu 630 kč-roční nájem což je cca 3 kč za metr na dobu neurčitou s případným odkoupením. Pozemek dvůr 266m je odkanalizován v jedné části je septik 25m a slouží jako příjezdová cesta ke 4 garážím postavených na jiné ploše 6/1-zahrada ve vlastnictví nájemníků. Plocha dvora 466m spadá pod úřad pro zast.státu ve věc.maj. Teprve v roce 2014 jsem pozván k jednání-pořízen je úřední zápis kde souhlasím s doplacením nájemného zpětně 2003-2006 3kč/m, 2007-2011 5kč/m, 2012-2013 6kč/m, 2014 13kč/m, 2015-2016 14kč/m. Dvě státní instituce a každá se chová jinak? Je to zánonné? Je podle zákona oprávněný postup úřadu ve věcech nájemného, které zvyšují neustále a bez uzavření řádné nájemní sml.? Byl povinnen úřad na začátku takovou smlouvu sepsat? Může úřad nechat ocenit tuto plochu zapsanou jako ost.plocha a změnit ji na stavební plochu za cenu cca370 kč/m jak mi bylo sděleno? Jsem neustále v písemnostech upozorňován že užívám pozemek protiprávně. Lze na dobu užívání pozemku použít vydržení za léta hospodaření cca 35 let? Jak dále postupovat, jak se bránit. Prosím poraďte S pozdravem Jiří

Vážený pane Jiří

Vzhledem ke složitosti Vašeho případu se Vám pokusím odespat co nejjednodušeji, nicméně pro přesnější informace by bylo třeba nechat případ kompletně posoudit, a to nejlépe advokátem zaměřeným na pozemkové a restituční právo. Co se týče vašich dotazů. Z výše popsaného jsem pochopil, že mezi Vámi a Pozemkovým fondem vznikla smlouva o nájmu na pozemek pod budovou s tím, že pozemek je Vám pronajímán (zde dle všeho není problém).

Dále že další smlouva o pronájmu vznikla mezi Vámi a Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových, a to k pozemku dvora se septikem a příjezdovou cestou ke garážím.

Co se týče této smlouvy, nelze z Vašeho popisu zjistit, jakým způsobem byla mezi Vámi a úřadem uzavřena (myšleno, zda je platná). Nicméně zvyšování nájemného je zcela dle práva, zvláště pokud bylo zvyšování sjednáno v nájemní smlouvě.

Změna užití plochy dvora (tj. změna z ostatní plocha na zastavitelná plocha) je taktéž zcela v právu majitele pozemku, zde úřadu, pokud je mu takovýto krok povolen.

Co se týče povinnosti úřadu na sepis smlouvy, je tato dána zákonem, jelikož úřad koná jako řádný hospodář a proto se musí o majetek státu starat s nejvyšší obezřetností.

S pozdravem

Vaše nároky.cz

Zpět do Bydlení