Právo na vaší straně

Půjčujete známým peníze? Nezapomeňte na písemnou smlouvu

24.2.2020

RADY A TIPY

Mnoho lidí půjčuje známým peníze pouze na základě ústní dohody a v rámci dobrých vztahu spoléhají na jejich bezproblémové vrácení. Advokát však doporučuje, aby byla vždy uzavřená písemná smlouva, protože v opačném případě může být dluh hůře vymahatelný. Své o tom ví pan Mirek…

Pan Mirek z Prahy v dobré víře zapůjčil svému známému částku 1000 € s ústní domluvou, že mu peníze budou navráceny zpět ve lhůtě jednoho měsíce od zapůjčení. Po uplynutí domluvené lhůty na splacení dluhu však nastaly komplikace, dlužník se začal vymlouvat a půjčku odmítl splatit.

Půjčil jsem známému 1000 euro s tím, že mi to za měsíc vrátí. Peníze jsem mu poslal ze svého účtu na jeho. Po měsíci se začal vymlouvat a protahovat vrácení peněz, a nakonec mi napsal, že mi peníze nikdy nevrátí,“ popisuje situaci pan Mirek.

Pan Mirek se však nechtěl svých peněz jen tak vzdát, a proto se s žádostí o pomoc obrátil na naši společnost Vaše nároky.cz. Náš spolupracující advokát sice upozornil na těžší důkazní situaci, ale nárok na vrácení peněz posoudil jako oprávněny, tudíž doporučil případ k převzetí.

Jedná se o složitou důkazní pozici, protože k dispozici není pořádná písemná smlouva. Ohledně zápůjčky má klient pouze nepřímé důkazy, tedy komunikaci a potvrzení z online bankovnictví o odeslané platbě. I přes výše uvedené však vidím šanci na úspěch,“ okomentoval případ advokát, který následně dlužníkovi zaslal předžalobní výzvu s žádostí o vrácení zapůjčených peněz.

Dlužník se pravděpodobně zalekl výzvy od advokáta a reagoval, že peníze uhradí, požádal pouze o splátkový kalendář, protože údajně neměl tolik peněz k dispozici. Od té doby naštěstí již vše šlo hladce a dlužník ve třech splátkách celý dluh uhradil.

Jak se vyhnout problémům při půjčování peněz?

  • vždy sepište písemnou smlouvu, ze které je jasně patrné, kolik bylo komu zapůjčeno a kdy má dojít k vrácení peněz
  • nespoléhej na to, že půjčujete známým, nikdy nevíte, jak se váš vztah bude časem vyvíjet
  • pokud to je možné, peníze posílejte přes online bankovnictví, v případě absence smlouvy budete mít v ruce alespoň nepřímý důkaz o zápůjčce
  • řešení nesplaceného dluhu neoddalujte
  • v případě neochoty na straně dlužníka se nebojte obrátit na advokáta, dlužník se často zalekne už jen toho, že jej osloví právní zástupce věřitele


Pomůžeme vám získat peníze, na které máte nárok!

Stačí zadat případ k posouzení zdarma