Právo na vaší straně

Zpoždění letu pro opilost pilota? Máte nárok na odškodnění

11.7.2017

RADY A TIPY

Zpoždění letadla při cestování není nic neobvyklého a stává se poměrně často. Příčiny mohou být různé, od nepřízně počasí až po technickou závadu na letadle. Výjimkou však nejsou ani situace, kdy je let zpožděn kvůli opilosti pilota.

Pokud posádka letadla při přípravě k odletu zjistí, že pilot je pod vlivem alkoholu a nemůže tedy stroj řídit, musí tuto skutečnost nahlásit vedení společnosti. Letecká společnost by měla pilota ihned odvolat a zahájit vůči němu příslušné kroky. Ve většině případů takovýto pilot ztrácí alespoň na čas oprávnění letadlo pilotovat.

Co však s pasažéry, které měl pilot dopravit často tisíce kilometrů daleko? Je velice složité na poslední chvíli sehnat volného pilota, proto v těchto případech většinou dochází ke zpoždění, které může dosáhnout až desítek hodin. Výjimkou není, že cestující stráví třeba celý den na letišti.

Pasažéři mohou být na jednu stranu rádi, že jejich životy nebyly svěřeny do rukou opilého člověka, nastalé zpoždění jim ale může způsobit řadu problémů. Protože ale opilost pilota spadá pod příčiny, za které odpovídá dopravce, mají cestující nárok na odškodnění, které se může vyšplhat až do výše 600 €.

Důležitá je délka letu

  • Pokud měl být let dlouhý do 1500 km, má cestující nárok na 250 €.
  • Pokud měl být let dlouhý 1500 km – 3500 km, má cestující nárok na 400 €.
  • Pokud měl být let dlouhý více než 3500 Kč, má cestující nárok na 600 €
  • Dále má cestující také nárok na zajištění občerstvení, a pokud zpoždění trvá přes noc, tak i na ubytování.

Letecké společnosti jsou si většinou vědomy své odpovědnosti za piloty, snaží se však na cestujících ušetřit. Často tak naoko velkoryse nabízejí slevu na příští let, která má však do skutečného odškodnění daleko.

Strávili jste hodiny a hodiny na letišti jen proto, že si pilot dal do nosu, a nedostali jste patřičné odškodnění? Zadejte u nás případ a my vám odškodnění pomůžeme získat.

Zadat případ k posouzení zdarma