Právo na vaší straně

Pojišťovna vyhodnotila dron jako motorové letadlo a pojistné plnění za jeho krádež nevyplatila

21.10.2019

AKTUALITY

Pan Jakub se stal obětí kriminálního činu, když mu bylo na dovolené odcizeno zavazadlo. I když byl proti krádeži pojištěn, pojišťovna mu neuznala odškodnění za dron, který byl s ostatními věcmi v kufru. Její argumentace stála na tom, že dron není věc, ale motorové letadlo. Pan Jakub se proto obrátil na právníka, který mu pomohl peníze získat.

Kostarika je pověstná svoji krásnou, nedotčenou přírodou, není tedy divu, že se pan Jakub vydal její krásy objevovat. Sbalil si s sebou všechnu potřebnou elektroniku k pořizování fotografií, včetně drona s vestavěnou kamerou. Na letišti si vypůjčil automobil a po příjezdu na hotel jej na deset minut zaparkoval před recepcí, kde bylo nutné zajistit několik formalit spojených s check-in na ubytování. Když se však vrátil zpátky na parkoviště, zjistil, že se do půjčeného auta násilím vloupal neznámý pachatel. Kamera na parkovišti nic nezaznamenala, a případ tak začala vyšetřovat tamní policie.

Panu Jakubovi byla ze zavazadla odcizena mj. veškerá elektronika s příslušenstvím, fotoaparát, dva objektivy a dron na pořizování videozáznamu a fotografií. Škoda byla vyčíslena na více než 100 000 Kč. Pan Jakub byl naštěstí pro takovéto případy zahrnující krádež zavazadla pojištěný, a to do výše 40 000 Kč, očekával tedy nejvyšší možnou částku plnění.

Škodná událost byla sice pojišťovnou uznána, ale z pojistného plnění byla vyplacena částka pouze ve výši necelých 26 000 Kč, s odůvodněním, že se na dron pojistka nevztahuje. Pojišťovna totiž klasifikovala dron jako motorové letadlo…

Jak to celé dopadlo? Klientovi jsme samozřejmě pomohli získat peníze, na které měl nárok. Celý příběh pana Jakuba si můžete přečíst v článku na iDnes.cz → Krádež dronu pojišťovna neproplatila. Podle ní je dron motorové letadlo

Jak postupovat, když vám pojišťovna krátí či zamítne pojistné plnění?

  • Pečlivě si pročtěte pojistnou smlouvu a porovnejte ji se zdůvodněním pojišťovny.
  • Pokud zdůvodnění neodpovídá smlouvě, podejte písemné odvolání proti rozhodnutí pojišťovny, a to včetně vašich argumentů.
  • Pokud se vám ani přesto nedostane vašeho nároku, obraťte se na právníky.

Máte podobné zkušenosti s pojišťovnou? Krátila vám pojistné plnění, nebo jej vůbec nevyplatila? Zadejte si případ k posouzení zdarma. Stačí vyplnit online formulář – jednoduše, bez zbytečné administrativy.

chci řešit spor s pojišťovnou