Právo na vaší straně

Realitní kancelář zatajila podstatné informace o nemovitosti, i přesto odmítla vrátit rezervační poplatek 50 000 Kč

12.9.2019

AKTUALITY

Zájemkyně o koupi nemovitosti se rozhodla odstoupit od rezervační smlouvy poté, co zjistila, že jí byly zatajeny podstatné informace o nemovitosti. Realitní kancelář jí však odmítla vrátit rezervační poplatek 50 000 Kč. Zájemkyně se proto obrátila na právníka a následně na soud, který rozhodl v její prospěch. Rezervační poplatek nakonec získala zpět až díky exekučnímu řízení.

Paní Martina s manželem si prostřednictvím realitní kanceláře z Břeclavi vybrali byt ke koupi. Po prostudovaní všech poskytnutých dokumentů a prohlídce nemovitosti složili rezervační poplatek ve výši 50 000 Kč a začali s vyřizováním financováním bytu. Když však od realitní kanceláře obdrželi návrh smlouvy o budoucí kupní smlouvě, zjistili, že není vše v pořádku.

Již po prvním přečtení smlouvy objevili podstatné chyby, a proto se obrátili na odhadce. Odhadce mimo jiné zjistil také to, že část pozemku, který je v kupní smlouvě uveden, vůbec nenáleží prodávajícímu. Na základě těchto a další drobných nejasností se manželé rozhodli raději od koupě nemovitosti odstoupit.

Vámi poskytnuté informace byly neúplné a neobsahovaly řadu závažných skutečností, které by měly podstatný vliv na naše rozhodnutí smlouvu uzavřít,“ argumentovali manželé v odstoupení od dohody o rezervaci nemovitosti a požadovali vrácení rezervačního poplatku. Realitní kanceláří však nebylo odstoupení akceptováno a odmítla rezervační poplatek vrátit. Argumentovala tím, že je rezervační poplatek nevratný a odkazovala se na zprostředkovatelskou smlouvu. Manželé se proto obrátili na právníka z Vaše nároky.cz.

Právník zhodnotil, že realitní kancelář porušila svou povinnost sdělit kupujícímu všechny podstatné okolnosti, a proto je rezervační smlouva neplatná. Zastupující advokát nejprve zaslal protistraně předžalobní výzvu o vrácení rezervačního poplatku, když však nedostal reakci, podal jako zástupce kupujících žalobu k soudu.

Soud po dvou letech od podání žaloby rozhodl ve prospěch paní Martiny a nařídil protistraně uhradit 54 000 Kč za nevrácený rezervační poplatek a úroky z prodlení a dále náhradý nákladů na soud. Realitní kancelář však ani po nabytí právní moci nic neuhradila. Spulupracující právník proto podal exekuční návrh.

Jelikož byl exekuční návrh oprávněny, dlužná částka byla exekutorem stažena z účtu protistrany a předána paní Martině. Realitní kancelář musela navíc zaplatit další 4 500 Kč za náklady exekutora.

O příběhu naší klientky paní Martiny dokonce informovaly i 4 krajské deníky.

→ např.: https://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/realitka-prodavala-nemovitost-cast-ale-byla-cizi-20181204.html

Pokud se při prodeji nemovitosti chcete vyhnout podobným nepříjemnostem, které potkaly paní Martinu, můžete využít nezávislý srovnávač realitních makléřů Férmakleři.cz.

Spor s realitní kanceláří?

Nevrátila vám realitní kancelář rezervační poplatek nebo dluží jiné peníze? Pomůžeme! Právníka zaplatíme za vás!

Podívejte se, jak to u nás funguje, nebo rovnou zadejte případ k posouzení zdarma. Stačí vyplnit dotazník.

ZADAT PŘÍPAD K POSOUZENÍ