Realitní kancelář zatajila podstatné informace o nemovitosti, i přesto odmítla vrátit rezervační poplatek 50 000 Kč

Zájemkyně o koupi nemovitosti se rozhodla odstoupit od rezervační smlouvy poté, co zjistila, že jí byly zatajeny podstatné informace o nemovitosti. Realitní kancelář jí však odmítla vrátit rezervační poplatek 50 000 Kč. Zájemkyně se proto obrátila na právníka a následně na soud, který rozhodl v její prospěch. Rezervační poplatek nakonec získala zpět až díky exekučnímu řízení.

Paní Martina s manželem si prostřednictvím realitní kanceláře z Břeclavi vybrali v červnu 2015 byt ke koupi. Po prostudovaní všech poskytnutých dokumentů a prohlídce nemovitosti složili rezervační poplatek ve výši 50 000 Kč a začali s vyřizováním financováním bytu. Když však od realitní kanceláře obdrželi návrh smlouvy o budoucí kupní smlouvě, zjistili, že není vše v pořádku.

Již po prvním přečtení smlouvy však objevili podstatné chyby, a proto se obrátili na odhadce. Odhadce mimo jiné zjistil také to, že část pozemku, který je v kupní smlouvě uveden, vůbec nenáleží prodávajícímu. Na základě těchto a další drobných nejasností se manželé rozhodli raději od koupě nemovitosti odstoupit.

Vámi poskytnuté informace byly neúplné a neobsahovaly řadu závažných skutečností, které by měly podstatný vliv na naše rozhodnutí smlouvu uzavřít,“ argumentovali manželé v odstoupení od dohody o rezervaci nemovitosti, kterou realitní kanceláři odeslali na začátku srpna 2015. Realitní kanceláří však nebylo odstoupení akceptováno a odmítla rezervační poplatek vrátit. Argumentovala tím, že je rezervační poplatek nevratný a odkazovala se na zprostředkovatelskou smlouvu. Manželé se proto obrátili na právníka z Vaše nároky.cz.

Právník zhodnotil, že realitní kancelář porušila svou povinnost sdělit kupujícímu všechny podstatné okolnosti, a proto je rezervační smlouva neplatná. Zastupující advokát nejprve zaslal protistraně předžalobní výzvu o vrácení rezervačního poplatku, když však nedostal reakci, podal jako zástupce kupující žalobu k soudu.

Soud na jaře roku 2018, tedy po dvou letech od podání žaloby, rozhodl ve prospěch paní Martiny a nařídil protistraně uhradit 54 000 Kč za nevrácený rezervační poplatek a úroky z prodlení a dále náhradý nákladů na soud. Realitní kancelář však ani po nabytí právní moci nic neuhradila. Právník proto podal exekuční návrh.

Jelikož byl exekuční návrh oprávněny, dlužná částka byla exekutorem stažena z účtu protistrany a předána paní Martině. Realitní kancelář musela navíc zaplatit další 4 500 Kč za náklady exekutora.

O příběhu naší klientky paní Martiny dokonce informovaly i 4 krajské deníky.

→ např.: https://vyskovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/realitka-prodavala-nemovitost-cast-ale-byla-cizi-20181204.html

 

Spor s realitní kanceláří?

Nevrátila vám realitní kancelář rezervační poplatek nebo dluží jiné peníze? Pomůžeme! U nás za právníka neplatíte.

Podívejte se, jak to u nás funguje, nebo rovnou zadejte případ k posouzení zdarma. Stačí vyplnit dotazník.

ZADAT PŘÍPAD K POSOUZENÍ

Zpět na seznam
Novější: Vaše nároky.cz pomohly ParaCENTRU Fenix s předvánočním úklidem
Starší: Téměř půl milionu získali cestující jako odškodnění za zpožděný let